Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Shtatë Liqenet e Rillës – një nga rrugët më të njohura verore në Bullgari

Shtatë Liqenet e Rillës janë ndër atraksionet më të bukura natyrore në Bullgari. Ato janë përfshirë në listën e 100 objekteve turistike kombëtare dhe gëzojnë interes të madh nga mijëra turistë bullgarë dhe të huaj. Një pjesë e rrugës turistike evropiane E 4 kalon nëpër cirkusin e Shtatë Liqeneve të Rillës.

Më shumë rreth këtij fenomeni natyror mund të lexoni KËTU.

Foto : Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut – një fenomen i jashtëzakonshëm natyror dhe vend i preferuar për turizëm

Shkëmbinjtë pranë qytetit Bellogradçik janë ndër fenomenet natyrore më të pazakonta dhe më të bukura jo vetëm në Bullgari, por edhe në botë. Ata gëzojnë turistë të shumtë, sidomos në stinën e verës, kur aty mbahet edhe një..

botuar më 23-03-31 11.23.MD

Varreza e Aleksandrovos - një monument unik i artit trak

Në dhjetor të vitit 2000, në tumën “Roshavata Çuka” afër fshatit Aleksandrovo, komuna e qytetit Haskovo, një ekip arkeologësh, të udhëhequr nga Dr. Georgi Kitov (1943-2008), hasën në një nga gjetjet historike më mbresëlënëse në trojet..

botuar më 23-03-22 3.25.MD

Momente nga jeta e Sofjes në një ekspozitë të veçantë fotografike

Në godinën e Bashkisë Metropolitane një përzgjedhje e veçantë me 160 vepra të Ivan Shishiev tregon këndvështrimin e tij për monumentet arkitekturore të Sofjes, momente të jetës në hapësirat e hapura të kryeqytetit, specifikat e mjedisit..

botuar më 23-03-13 4.33.MD