Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Shtatë Liqenet e Rillës – një nga rrugët më të njohura verore në Bullgari

Shtatë Liqenet e Rillës janë ndër atraksionet më të bukura natyrore në Bullgari. Ato janë përfshirë në listën e 100 objekteve turistike kombëtare dhe gëzojnë interes të madh nga mijëra turistë bullgarë dhe të huaj. Një pjesë e rrugës turistike evropiane E 4 kalon nëpër cirkusin e Shtatë Liqeneve të Rillës.

Më shumë rreth këtij fenomeni natyror mund të lexoni KËTU.

Foto : Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Gëzuar Gjyshen Marta!

Sot të gjithë bullgarët në Bullgari dhe në mbarë botën përshëndesin njëri-tjetrin me festën e pranverës dhe i dhurojnë njëri-tjetrit martenica (verore) me urime për shëndet dhe mbarësi. Gjysha Marta (Baba Marta) tashmë ka fansa në shumë..

botuar më 23-03-01 7.44.PD

Bullgaria simpatizon dhe ndihmon

Bullgaria vajton dhe lutet me dhjetëra mijëra njerëzit që mbetën në rrugë dhe që humbën njerëzit e tyre të dashur pas tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri. Dhe ajo përpiqet të ndihmojë - aq sa mundet...

botuar më 23-02-10 11.24.PD

Bukuria e përjetshme e qëndismave bullgare

Qëndismat tona kombëtare janë një nga arritjet më të mëdha të kulturës tradicionale bullgare. Qëndisjet janë të vështirë për t’u kryer dhe përmbajnë simbole dhe kuptime të trashëguara që prej kohe. Gratë bullgare qëndisnin në rroba, mbulesa tavoline..

botuar më 23-01-20 4.07.MD