Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 20 gushtin

Mot i nxehtë me reshje shiu vende-vende

Foto: EPA/BGNES

Gjatë natës do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Të shtunën (20 gusht) do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në orët e pasdites në zonat perëndimore do të fillojnë të zhvillohen vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje shiu dhe shtrëngata. Reshje më të theksuara, të shoqëruara me shtrëngata, do të ketë natën e së dielës. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 32° dhe 37°, në Sofje rreth 32°.

Në zonat malore do të jetë kryesisht me diell, por pasdite mbi masivët e Bullgarisë Perëndimore do të zhvillohen vranësira, ndërsa pasdite dhe në mbrëmje do të ketë reshje të shkurtra me bubullima. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare, kryesisht nga juglindja. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë rreth 27°, në 2000 m - rreth 20°.

Mbi Detin e Zi moti do të jetë me diell me erë. Temperatura maksimale do të lëvizë ndërmjet 29° dhe 31°, kurse ajo e ujit të detit - 26°-27°. Eksitimi i detit do të jetë 1-2 ballë.

Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev (majtas) dhe Kirill Petkov

"Po e vazhdojmë ndryshimin" nuk do të mbështesë një kabinet me mandat të GERB

Liderët e partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov dhe Asen Vasilev deklaruan se nuk do të marrin pjesë në një qeveri me mandat të partisë GERB. Nëse bëhet fjalë për mandatin e një force tjetër, përfshirë edhe të tyren, ata do të bëjnë..

botuar më 22-10-07 12.04.MD

Qeveria dëshiron që parlamenti i ri të miratojë urgjentisht blerjen e më shumë avionëve F-16

Shpenzimet e investimit “Blerja e një avioni luftarak të tipit të ri” – Faza e 2-të, janë miratuar nga qeveria e përkohshme dhe propozimi do të parashtrohet në parlament. Këta janë 8 avionët e dytë luftarakë F-16 blok 70, armatimi i tyre, pajisjet..

botuar më 22-10-07 11.31.PD

Bullgaria kërkon aeroplanë luftarakë të përdorur për blerje ose qira

Ministria e Mbrojtjes i ka kërkuar Suedisë, Francës, Izraelit, Holandës dhe Shteteve të Bashkuara oferta për të marrë me qira ose për të blerë avionë. Tashmë janë zhvilluar takime me delegacione nga Suedia dhe Franca dhe priten oferta. Nga..

botuar më 22-10-07 10.28.PD