Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"FRAGILE" – një instalim fotografik na rikujton se ne kemi vetëm një çast në këtë tokë

4
Foto: Credo Bonum

Me mjetet e ngjyrave dhe të dritës, artistja Johana Trajanova na tregon për dobësinë tonë personale dhe kalueshmërinë tonë në këtë tokë.Instalimi i saj i fundit fotografik titullohet KREHKI // FRAGILE, ashtu si dhe lulet botanike që ajo fotografon për të ilustruar kalueshmërinë e natyrës njerëzore.

Duke përdorur formën e lules botanike, Johana rikrijon ndjenjën e humbjes së një njeriu të dashur e të shtrenjtë kur bota duket se ka filluar të shkërmoqet para syve tuaj.Duke eksploruar brishtësinë e elementeve natyrore, autorja vizualizon brishtësinë e shpirtit tonë. A jemi të brishtë? - pyet ajo në mënyrë retorike. Dhe në një seri prej shtatë triptikësh tregon për fazat e ndryshme të një luleje botanike: nga lulëzimi, përmes gjetheve deri tek zbehja. Ekspozita mund të shikohet në galerinë e kryeqytetit Credo Bonum deri më 10 shtator 2022.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Credo Bonum


Galeria

Më shumë nga rubrika

Festivali i artit shqiptar – një urë lidhëse midis dy popujve miq

21 nëntori i këtij viti shënoi një ngjarje të rëndësishme, Festivalin e Parë të Artit Shqiptar në Sofje. Ky është eventi i parë i këtij lloji, që zhvillohet në Sofje, organizimi i të cilit u bë nën patronazhin e Ministrit të Kulturës të Bullgarisë,..

botuar më 22-11-25 4.49.MD

Opera e qytetit Stara Zagora prezantoi “Zërat e Shqipërisë”

Pesë muzikantë të njohur shqiptarë - violinistët Abigeila Voshtina dhe Visar Kuçi, Herida Duro - violë, Mario Guralumi - violonçel dhe sopranoja Besa Llugiqi, prezantuan para publikut të qytetit Stara Zagora veprat më domethënëse të kulturës shqiptare,..

botuar më 22-11-24 12.15.MD

Zbulimet fotografike të përkthyeses Zhasmina Panajotova

Një flutur, që shkëlqen në ngjyrat e diellit; uji dhe loja e tij me realitetin; një zog zgjat me uri sqepin për një kafshatë ushqimi... Mijëra herë në ditë kalojmë gjëra të vogla në botën përreth nesh pa u ndalur, pa ngulur sytë, pa e lejuar veten..

botuar më 22-11-23 7.15.PD