Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Toma dhe Jana Rafaillova – “Pa biletë”, por në klasin e parë

Foto: Facebook/toma.zdravkov

“Ëndërroj të kem një valixhe me dritë, me të do të udhëtoj lehtë nëpër botë...” Ky është pjesë e tekstit të këngës “Pa biletë”. Mund të thuhet se ky është një projekt familjar. Muzika është e Simeon Rafaillovit - baterist dhe kompozitor, e njohim nga grupet rock "Efekti i kundërt" dhe "Defekti i fabrikës". Teksti është nga motra e tij Leni Rafaillova, autore e romanit për fëmijë "Mrekullitë e fshesës". Historia magjike-reale e treguar aty frymëzoi krijimin e këngës. Interpretimi i mrekullueshëm është i Toma Zdravkov (fitues i sezonit të dytë të Music Idol në Bullgari) dhe i Jana Rafaillovës (vajza e Simeonit).

ˮ…pa biletë të klasit të parë na rezervuan yjet... Mjafton që je këtu pranë meje. ... Nuk mund të fluturoj vetë - më duhen krahë të sigurt për të fluturuar”, këndojnë Toma dhe Jana.

Kënga dhe videoja shoqëruese e filmuar nga Azad Agasjan janë realizuar me mbështetjen e Fondit Kombëtar të Kulturës.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Radio-premiera e "Iglika" – albumi i ri i Vladimir Karparov

Albumi "Iglika" ka mbledhur nëntë kompozime origjinale të saksofonistit të njohur bullgar. Çdo një prej tyre është si një pjesë e një mozaiku shumëngjyrësh dhe tregon përvojat personale dhe ngjarjet në jetën e tij në vitet e fundit. Muzika, një..

botuar më 22-12-02 7.15.PD

"Zjarri i qetë" i bashkoi Milica Bozhinovën dhe Orlin Goranovin

Interpretuesit me një karrierë të gjatë dhe të suksesshme, Milica Bozhinova (nga grupi vokal “Tonika SV”) dhe Orlin Goranov bashkohen për herë të parë në një duet. Kënga quhet "Zjarri i qetë" dhe është kompozuar enkas për ta nga Momçill Kolev,..

botuar më 22-11-29 2.55.MD

“Kate, moj Kate, Katerino”... këndojnë fëmijët e grupit folklorik nga Satovça

Më 24 nëntor Kisha Ortodokse nderon Dëshmoren e Madhe Ekaterina, e cila jetoi në fund të shekullit të III-të dhe në fillim të shekullit të IV-të. Ekaterina ishte e bija e guvernatorit të Aleksandrisë (Egjipt) në kohën e perandorit Maksimian. Nëna e..

botuar më 22-11-24 9.27.PD