Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Plovdivi ju fton në skenën e vet të udhëkryqit

Foto: stageatacrossroads.bg

“Teatri i Urtësisë” – kjo është motoja e edicionit të radhës të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit të Vjeshtës “Skena në udhëkryq” në Plovdiv, i cili hapet sot /10 shtator/. Si çdo vit, programi ofron një gamë të gjerë shfaqjesh, ekspozitash dhe koncertesh, të gjitha falas ose me ftesë, të cilat mund t'i gjeni në arkat e Teatrit Dramatik "Nikollaj Masalitinov" në qytetin poshtë kodrave.

Një pjesë e rëndësishme nga programi janë disa ekspozitat si “Radha 8, vendi i 14” i skulptores Valentina Zllatarova, që hapet më 11 shtator në galerinë “Dimitër Georgiev”.  Ajo përfshin krijime të frymëzuara nga shfaqjet e Teatrit Dramatik Plovdiv.

Që nga viti 2015 Valentina Zllatarova jeton dhe punon midis Britanisë së Madhe dhe Spanjës, ku kërkimet e saj artistike gjithmonë deri tani kanë qenë të lidhura me format njerëzore, të rikrijuara prej materialeve rezistuese.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: stageatacrossroads.bg

Më shumë nga rubrika

Festivali i artit shqiptar – një urë lidhëse midis dy popujve miq

21 nëntori i këtij viti shënoi një ngjarje të rëndësishme, Festivalin e Parë të Artit Shqiptar në Sofje. Ky është eventi i parë i këtij lloji, që zhvillohet në Sofje, organizimi i të cilit u bë nën patronazhin e Ministrit të Kulturës të Bullgarisë,..

botuar më 22-11-25 4.49.MD

Opera e qytetit Stara Zagora prezantoi “Zërat e Shqipërisë”

Pesë muzikantë të njohur shqiptarë - violinistët Abigeila Voshtina dhe Visar Kuçi, Herida Duro - violë, Mario Guralumi - violonçel dhe sopranoja Besa Llugiqi, prezantuan para publikut të qytetit Stara Zagora veprat më domethënëse të kulturës shqiptare,..

botuar më 22-11-24 12.15.MD

Zbulimet fotografike të përkthyeses Zhasmina Panajotova

Një flutur, që shkëlqen në ngjyrat e diellit; uji dhe loja e tij me realitetin; një zog zgjat me uri sqepin për një kafshatë ushqimi... Mijëra herë në ditë kalojmë gjëra të vogla në botën përreth nesh pa u ndalur, pa ngulur sytë, pa e lejuar veten..

botuar më 22-11-23 7.15.PD