Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i mbrojtjes shpreson se Ukraina do të kthejë zhvillimin e luftës

Ministri Dimtër Stojanov
Foto: BGNES

Më shumë se 500 veta personel ushtarak janë dërguar për të ruajtur kufirin, tha për bTV ministri i mbrojtjes nga qeveria teknike Dimitër Stojanov. Ai vuri në dukje se ushtria nuk është për herë të parë në kufi, ajo e njeh shumë mirë terrenin dhe po punon shumë mirë në ndalimin e presionit të emigrantëve.

I pyetur për të komentuar ngjarjet në Ukrainë, ministri tha se shpreson se kundërsulmi ukrainas do ta kthente valën e luftës, duke theksuar se presidenti rus Vladimir Putin është agresori.

Lufta në Ukrainë zvogëloi në minimum mundësitë e mirëmbajtjes së avionëve bullgarë MiG-29, por Stojanov pret që 2 motorët e parë për avionët të dorëzohen nga Polonia brenda një muaji.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Brukseli pezullon raportet për Rumaninë në kuadër të Mekanizmit të Bashkëpunimit Komisioni Evropian njoftoi se Rumania përmbushi treguesit e përcaktuar në Mekanizmin e Bashkëpunimit dhe Verifikimit. Brukseli nuk do të bëjë më raporte për..

botuar më 22-11-25 12.40.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Policë nga BE patrullojnë në Kosovë për shkak të problemit me targat 135 policë nga misioni i BE-së (EULEX) filluan të patrullojnë, duke përfshirë më këmbë, në Kosovën Veriore të populluar me serbë. Këtë e njoftoi udhëheqësi i misionit,..

botuar më 22-11-18 2.03.MD

A ka rrethana që “i detyrojnë” politikanët të formojnë qeverinë?

Pothuajse një muaj pasi u betuan deputetët në parlamentin e 48-të, qeveria e katërt e përkohshme e Bullgarisë e emëruar nga presidenti po vazhdon punë. Kreu i shtetit Rumen Radev zhvillon konsultime me partitë politike të përfaqësuara në parlament,..

botuar më 22-11-16 10.50.PD