Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në gusht inflacioni arriti në 17.7%, qeveria do të marrë borxh të ri

Foto: arkiv

Rritja e inflacionit në muajin gusht po ngadalësohet lehtë, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Rritja e kostos së jetesës krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar në 2021 është 17.7%. Rritja krahasuar me muajin e kaluar korrik është 1.2%.

Më e madhja për muajin gusht është rritja e çmimit të banesave, ujit, rrymës dhe karburanteve - 5.2%. Çmimet e mallrave dhe shërbimeve u rritën me 2.3%. Çmimet e ushqimeve rriten me 1.2 për qind.

Rënie e çmimeve është shënuar tek transporti me 3.8% dhe tek veshmbathja me 2.3%.

Banka Popullore Bullgare ka njoftuar se qeveria e përkohshme planifikon të tërheqë 1 miliard euro borxh të brendshëm deri në fund të vitit.

Më shumë nga rubrika

Një kompani prijëse automobilistike hap vende pune për 100 inxhinierë bullgarë

Një qendër e re kërkimi dhe zhvillimi për Evropën, e një kompanie japoneze lider në industrinë e automobilave, hapi dyert në Sofje. Kompania është prodhuese e pajisjeve elektronike për makina me më shumë se 300 filiale në mbi 40 vende dhe po..

rinovuar më 22-12-02 6.43.MD

Banka Kombëtare Bullgare rriti normën bazë të interesit në 1.3 për qind

Sektori bankar bullgar është i qëndrueshëm, hyrja e vendit në Eurozonë është një katalizator makroekonomik dhe politik që nuk duhet të humbasë, tha Dimitër Raev, guvernator i Bankës Kombëtare Bullgare – BNB para konferencës “Bankat dhe biznesi në..

botuar më 22-12-01 11.52.PD

Shkëmbimi ekonomik midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të rritet me ¼ në vitin 2022

Në fillim të dhjetorit në Shkup do të mbahet një forum bullgaro-maqedonas i biznesit. Në vitin 2022, tregtia dypalëshe pritet të kalojë 1 miliard euro, krahasuar me 747 milionë euro në vitin 2021. Vetëm për 8 muajt e parë të 2022, xhiroja është tashmë..

botuar më 22-11-29 12.35.MD