Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Festivali i pjellorisë në Kjustendill

Kjustendill u mbajt festivali tradicional dhe emblemë e qytetit nën Hisarllëk "Festa e Pjellorisë". Dhjetëra fermerë, kompani, shoqata, bashki dhe vatra kulturore morën pjesë në edicionin e 15-të të festës me moton “Gjithçka që ka lindur toka”. Në më shumë se 25 tenda u ekspozuan prodhime nga kopshti i shtëpisë në fshatra dhe organizatorët kishin parashikuar çmime për frutat dhe perimet më të mëdha.

Foto: BGNES/Bozhidar Stoillov


Më shumë nga rubrika

Në pritje të Krishtlindjeve

Humori festiv është kudo - në shumë qytete pemët e Krishtlindjeve tashmë janë të ndezur, pazaret e shumta tërheqin vizitorët me suvenire të bukura, pjata të shijshme dhe verë aromatike të zier. Këto ditë, në kryeqytetin e Sofjes shumë..

botuar më 22-12-02 7.45.MD

Peizazhet e vjeshtës nga Koprivshtica

Koprivshtica është një qytet i vogël i shtrirë në gjinjtë e malit Sredna Gora përgjatë rrjedhjes së lumit Topollnica. Koprivshtica – qyteti-muze, në të cilin historia dhe heronjtë e saj ende janë të gjallë Me rrugicat e tij me kalldrëm, me..

botuar më 22-11-04 4.05.MD

Vjeshta në malin Vitosha

Një nga pasuritë më të mëdha të banorëve të Sofjes është afërsia e malit Vitosha, ku mund të arrihet me transportin urban. Mali është një vend i dashur për turizëm, sport dhe shëtitje gjatë të gjitha stinëve të vitit, por është tepër e bukur në..

botuar më 22-10-21 3.38.MD