Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Interesi i bullgarëve për të studiuar jashtë po kthehet

Foto: open-doors-fair.bg

Këtë vit, interesi për marrjen e arsimit të lartë jashtë vendit është rritur me 21% krahasuar me vitin 2021, sipas të dhënave të projektit World Education, raportoi BNT. "Interesi për të studiuar jashtë vendit padyshim po kthehet pas pandemisë, pasi nuk ka kufizime në udhëtim," komentuan ekspertët nga projekti. Holanda vazhdon të jetë vendi më i preferuar nga studentët e ardhshëm (63 %).

Pas Brexit, Gjermania (49%) dhe Austria (45%) janë vendet e dyta më të preferuara nga studentët e ardhshëm, ndërsa Britania e Madhe mbetet në vendin e katërt (42%).

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev (majtas) dhe Rexhep Erdogan

Presidenti Rumen Radev u takua me Rexhep Erdogan në Stamboll

Bullgaria dhe Turqia janë fqinjë në një rajon kompleks dhe sfidues afër luftës në Ukrainë, kështu që bashkëpunimi midis Sofjes dhe Ankarasë është i rëndësishëm për stabilitetin e Evropës Juglindore. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev pas..

botuar më 22-12-09 5.47.MD

Parashikimi i motit për 10 dhjetorin 2022

Gjatë natës së të premtes duke u gdhirë e shtunë do të mbajë vranësira dhe reshje të dobëta shiu në vende të veçanta në Bullgarinë perëndimore dhe jugore. Të shtunën më 10 dhjetor do të mbajë mot kryesisht i vranët. Pas ndalimit të..

botuar më 22-12-09 5.35.MD
Gëllëb Donev

Kryeministri Gëllëb Donev: Të gjithë e dinë se Bullgaria i plotëson kriteret e Shengenit

Kriteret për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen, të cilat janë tërësisht teknike, janë mbuluar nga vendi ynë në vitin 2011. Këtë e dinë mirë të gjithë pjesëmarrësit në zonën Shengen, përfshirë qeveritë e Holandës dhe Austrisë. Këtë e deklaroi..

botuar më 22-12-09 5.21.MD