Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Çmimi i gazit natyror pritet të bjerë me 32 për qind

Foto: EPA/BGNES

Në muajin e ardhshëm, gazi natyror mund të bëhet më i lirë me afro 32 për qind. Gjatë diskutimit publik të çmimeve në Rregullatorin e Energjisë, Drejtoresha Ekzekutive e kompanisë “Bullgargaz” Denica Zllateva theksoi se lidhja bullgaro-greke e gazit pritet të funksionojë nga 1 tetori dhe se vendi ynë do të marrë të gjithë sasinë e karburantit blu azer përmes saj. Nga ana tjetër, mbiçmimi aktual i shkëmbimeve ndërkombëtare do të ndikojë në çmimin në muajin nëntor. Sipas Denica Zllatevës, ka interes të madh për 4 tenderët e shpallur për furnizim me gaz të lëngshëm natyror, si për një periudhë afatshkurtër ashtu edhe për 10-vjeçare, nga kompani nga Amerika, Evropa, Lindja e Mesme dhe Kina. Zlateva shprehu shpresën se përmes këtyre procedurave të hapura do të arrihet një çmim i mirë edhe për muajin nëntor. Aplikimi përfundimtar për çmimet e “Bullgargaz” do të paraqitet më 1 tetor.


Më shumë nga rubrika

Maqedonia e Veriut bëri thirrje për kremtim paqësor të përvjetorit të lindjes së Goce Dellçevit

Ministrat e Punëve të Jashtme Bujar Osmani dhe të Punëve të Brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, si dhe sindikata e policisë në vend, kërkuan kremtimin paqësor të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit Goce Dellçev..

botuar më 23-02-03 5.44.MD

Detyra kryesore e qeverisë është përgatitja e zgjedhjeve të ndershme

Kabineti i dytë i Gëllëb Donev zyrtarisht mori detyrën. Kreu i shtetit Rumen Radev në një ceremoni zyrtare në Presidencë i prezantoi detyrat dhe prioritetet e qeverisë së përkohshme. Detyra kryesore e kabinetit të pestë zyrtar, të formuar nga Radev, do..

botuar më 23-02-03 5.07.MD

Parashikimi i motit për 4 shkurtin 2023

Gjatë natës dhe nesër në vend do të mbizotërojë mot i vranët dhe me erë. Në shumë vende në Bullgarinë Veriore dhe në malet do të ketë reshje kryesisht bore. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor dhe do të ketë..

botuar më 23-02-03 4.48.MD