Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Banja Minerale Qendrore në Bankja hap dyert pas restaurimit

Foto: bankya.bg

Sot do të mbahen ditë të dyerve të hapura në ndërtesën e rinovuar të Banjës Minerale Qendrore që ndodhet në vendpushimin Bankja në afërsi të Sofjes. Të interesuarit do të mund të shikojnë objektin e rinovuar, i cili është gati të hapë dyert.

E njohur edhe si Banja Mbretërore, ajo u krijua gjatë kohës së udhëheqjes së mbretit Ferdinand. Godina u projektua nga arkitekti i Munihut Prof. Karl Hoheder, një specialist kryesor në krijimin e ndërtesave të ngjashme në të gjithë Evropën. Realizimi i projektit përfundoi në vitin 1906 dhe më 24 maj 1911 u hap zyrtarisht banja.

Restaurimi gjatë viteve të fundit e ka rikthyer pamjen autentike të ndërtesës së mrekullueshme në parkun e Bankjas. Uji mineral i Bankjas është i pastër, pa erë, i butë dhe jashtëzakonisht i shijshëm. Përdoret në trajtimin e sëmundjeve të sistemit muskuloskeletal, sistemit nervor periferik etj.

Më shumë nga rubrika

Treni Sofje-Stamboll në renditjen e Lonely Planet për vitin 2023

Lonely Planet, lideri botëror në botimin e udhëzuesve të udhëtimit, ka përpiluar një listë të udhëtimeve më të mira që mund të bëjmë në vitin 2023. Publikimi ka renditur 30 atraksionet në renditjen e tij vjetore, e cila përfshin pesë kategori:..

botuar më 22-11-28 7.15.PD

Bansko dhe Borovec ofrojnë çmimet më të ulëta për sezonin e dimrit në Evropë

Bullgaria është zyrtarisht vendi më i lirë për ski në Evropë, sipas sondazhit të fundit të Post Office Travel Money, të cituar nga gazeta britanike Daily Mail. Borovec dhe Bansko janë dy vendpushimet më të mira, thekson Daily Mail. “Prisni..

botuar më 22-11-23 11.51.PD
Elon Musk dhe Shkëmbinjë e Bellogradçikut

Elon Musk u impresionua nga Shkëmbinjtë e Bellogradçikut

Miliarderi Elon Musk pritet të vizitojë Bellogradçik më 23 prill, njoftoi BTA, duke iu referuar Ministrit të Turizmit në detyrë, Ilin Dimitrov. Ai e ftoi Musk të vizitojë Bullgarinë, përmes Twitter dhe Facebook, pasi njeriu më i pasur në botë..

rinovuar më 22-11-23 10.06.PD