Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe 14 vende të tjera i kërkuan KE-së për t’i vendosur një tavan çmimit të gazit natyror

Foto: Rojters

Bullgaria dhe 14 vende të tjera të BE-së i kanë kërkuar Komisionit Evropian të paraqesë masa për të vendosur një tavan mbi çmimin e gazit natyror që BE importon, jo vetëm atë nga Rusia, raportoi BNT. Të 15 vendet duan që masat të prezantohen dhe diskutohen këtë javë në takimin e ministrave të energjisë në Bruksel.

Në të njëjtën kohë, Komisioni Evropian prezantoi sot paketën e tetë të sanksioneve për Rusinë, e cila përfshin edhe një tavan për çmimin e naftës ruse.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të martën do të mbajë mot me vranësira, në zonat fushore dhe me mjegull. Përgjatë Danubit mjegulla do të jetë e përhershme. Në veriperëndim të Bullgarisë do të bjerë borë. Temperaturat minimale do të jenë nga 2 deri në 7°, në kryeqytet – 2°...

botuar më 22-12-05 8.25.MD
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Profesorit Nikollaj Gabrovsk do t’i jepet liri e plotë

Prof. Nikolaj Gabrovski do të ketë liri dhe përgjegjësi të plotë për të zhvilluar negociata me të gjitha partitë parlamentare. Këtë e deklaroi kreu i GERB-it Bojko Borisov në qytetin Stara Zagora. Ai shtoi se kandidatura e tij do të jetë e dënuar për..

botuar më 22-12-05 7.36.MD

“Nënat kundër luftës” mblodhi 5000 nënshkrime për bisedimet e paqes

Përfaqësuesit e nismës “Nënat kundër luftës” i paraqitën një peticion Kuvendit Popullor duke kërkuar që Bullgaria të jetë nismëtare e negociatave të paqes për të ndalur veprimet ushtarake në Ukrainë, që marrin jetën e qytetarëve të pafajshëm dhe për të..

botuar më 22-12-05 7.23.MD