Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

13.6% e rasteve me Covid-19 janë pozitive

Foto: arkiv

Rastet e reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 769. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 13,6% e 5644 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 546 persona të shtruar në spitale, nga të cilët 42 janë në reanimacion. Janë 71 të ardhur të rinj në spitale dhe tre persona kanë vdekur. 952 janë shëruar në 24 orët e fundit.

Në harkun e shënuar kohor janë imunizuar 1 732 veta. Në vendin tonë tashmë janë 2 071 691 persona që kanë përfunduar ciklin e vaksinimit. Me doza përforcuese janë 886 721 veta, dhe me dozën e katërt 76 488 të tjerë.


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD