Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë për të transituar më shumë gaz azerbajxhanas në Evropë

Rumen Radev dhe Illham Aliev
Foto: BGNES

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë tranzitimin e sasive shtesë të gazit azerbajxhanas në Evropë, të rënë dakord ndërmjet Komisionit Evropian dhe Presidentit të Azerbajxhanit në korrik të këtij viti. Kjo do të mundësojë që karburanti blu të arrijë Evropën Qendrore, Perëndimore dhe Jugore më shpejt, më lirë dhe më të sigurt. Kjo u bë e qartë nga fjalët e Presidentit Rumen Radev pas takimit të tij në Sofje me kreun e shtetit të Azerbajxhanit Illham Aliiev. I ftuari theksoi se në takim u diskutuan edhe mundësitë për furnizime shtesë të gazit azerbajxhanas në Bullgari dhe ideja që ndërmarrjet e mëdha industriale bullgare të marrin gaz natyror direkt nga Azerbajxhani

Të shtunën Aliiev do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së lidhjes bullgaro-greke të gazit, e cila do t’i lejojë vendit tonë të marrë sasinë e kontraktuar të karburantit blu azerbajxhanas nga1 miliard metër kub.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë dokumentare tregon për katolikët në Bullgari

Ekspozita dokumentare "Katolikët në Bullgari shekulli XVII-XXI" do të hapet sot në Bibliotekën Kombëtare "Shën Kirili dhe Metodi". Në ekspozitë do të prezantohen dokumente për trashëgiminë letrare të katolikëve bullgarë. Vizitorët do të mësojnë për..

botuar më 24-04-17 6.05.PD

Parashikimi i motit për 17 prillin 2024

Të mërkurën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 13 dhe 18°, në Sofje 13°. Më të ulëta priten në Bullgarinë Veriperëndimore. Gjatë ditës do të ketë vranësira me reshje shiu, më intensive pasdite. Në pjesën perëndimore..

botuar më 24-04-16 7.35.MD
Kirill Vëtev

Ministri i Bujqësisë u zëvendësua disa ditë pas marrjes së detyrës

Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev ka propozuar që Kirill Vëtev të lirohet nga posti i ministrit të bujqësisë dhe ushqimit dhe në vend të tij të emërohet Georgi Tahov, njoftoi shërbimi për shtyp i Këshillit të Ministrave. Në propozimin e tij..

botuar më 24-04-16 6.19.MD