Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i Azerbajxhanit është duke bërë një vizitë zyrtare në Bullgari

Rumen Radev dhe Illham Aliev
Foto: president.bg

Filloi vizita zyrtare dyditore në Bullgari e presidentit të Azerbajxhanit Illham Aliiev me ftesë të homologut të tij bullgar Rumen Radev. Në takimin e dy liderëve pritet të diskutohet bashkëpunimi mes Bullgarisë dhe Azerbajxhanit në energjetikë, ekonomi, kulturë etj.

Më 1 tetor, të shtunën, presidenti Aliiev do të marrë pjesë në ceremoninë e vënies në shfrytëzim komercial të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi-Bullgari. Veprimtaria do të mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kazanllëk është i mbushur me të ftuar për Festën e Trëndafilit

Ka interesim të madh për edicionin e 121-të të Festës së Trëndafilit në qytetin e Kazanllëkut (Bullgaria Qendrore), tha për BTA nënkryetarja e bashkisë Srebra Kaseva. Agjencitë turistike kanë deklaruar vizita të grupeve nga e gjithë bota...

botuar më 24-05-30 11.51.PD

Bullgaria dërgon fregata dhe minapastrues për çminim në Detin e Zi

Qeveria ka autorizuar dërgimin dhe përdorimin jashtë zonës ujore prej 12 kilometrash të vendit deri në 4 anije luftarake të klasës së fregatave, me ekuipazh deri në 153 veta, dhe të klasës së çminimit – me një personel deri në 50 ushtarakë. Ato do..

botuar më 24-05-30 9.26.PD

Parashikimi i motit për 30 majin

Të enjten temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 11°. Gjatë ditës do të mbajë diell deri në mesditë, pas mesditës do të ketë vranësira dhe do të ketë reshje lokale. Temperaturat maksimale do të jenë nga 23 deri..

botuar më 24-05-29 7.40.MD