Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kullota Ujore” në Parkun Jugor të Sofjes

4
Foto: Radio Bullgaria

Skulptori bullgar me famë botërore Pavell Kojçev i dha jetë të re kompozimit të tij skulpturor “Kullota Ujore” duke e vendosur në liqenin e Parkut Jugor në kryeqytet. “Ideja e veprës lidhet me Biblën. Të gjithë kemi nevojë për një bari, Krishtin, sepse njeriu është i dobët, i pasigurt. Në liqen pasqyrohen pemët përreth dhe kështu mbushet me kuptim kullotja”, shpjegon autori idenë e tij.

Vepra është emblematike e Pavell Kojçev, i cili prezantoi “Kullota Ujore” për herë të parë në vitin 2009 në liqenin në afërsi të fshatit Osikovica pranë qytetit Pravec. Kompozimi “jetoi” atje për një dekadë.

Gjashtë figurat - një bari dhe dele, të cilat tani kënaqin vizitorët në Parkun Jugor në Sofje, janë prej bronzi dhe peshojnë gjithsej 2.165 tonë. Figura kryesore - bariu, ngrihet në një lartësi prej 4 metrash mbi ujë.

Përpilues: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: Radio Bullgaria


Galeria

Më shumë nga rubrika

Fushata e BNR-së “Ambasadorë Bullgarë të Kulturës” pret propozimet tuaja

Programi i kulturës i BNR-së “Hristo Botev” për të dytin vit radhazi organizon fushatën “Ambasadorë Bullgarë të Kulturës”. Ideja është të nderohen shkrimtarët, poetët, dramaturgët, piktorët, aktorët, këngëtarët dhe kompozitorët, përfaqësuesit e..

botuar më 22-12-07 7.15.PD

Një program special shënon 80 vjetorin e lindjes së artistit legjendar bullgar Stefan Danaillov

“E, si mund të mos jem i kënaqur me jetën. Ajo që unë u them studentëve të mi është - Zoti ju bëftë atë që më ndodhi mua në jetën time. Tashmë tregova shumë për të - është gëzim, lumturi dhe buzëqeshje..." Këto fjalë - njohje në një nga..

botuar më 22-12-06 3.00.MD

Shikoni kinemanë bullgare në internet nga kudo në botë

Instituti Shtetëror i Kulturës i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë për të tretin vit na dhuron një festë të kinemasë në prag të Krishtlindjes. Deri më 18 dhjetor, adhuruesit e artit të shtatë nga çdo një anë e globit mund të shohin..

botuar më 22-12-04 9.15.PD