Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kopshti Detar në Varna po përgatitet për ndryshimin laraman në pranverë

7
Foto: BNR-Varna

Shëtitorja qendrore e Kopshtit Detar në Varna tashmë është duke u përgatitur për zbukurimin pranveror me tulipanë dhe manushaqe, të cilat do të kënaqin sytë e kalimtarëve pranverën e ardhshme.

“Nga vjeshta fillojnë përgatitjet për mbjelljen e luleve, po marrin formë edhe figura të reja”, tha për BNR Varna, Janka Petrova, e cila punon si kopshtare për më shumë se një çerek shekulli.

Për momentin po punohet intensivisht për pastrimin e parkut emblematik të kryeqytetit tonë detar nga gjethet e rëna. Dimërimi i Trëndafilishtës po vjen.

Dhe në pranverë, tulipanët holandezë do të zbukurojnë Kopshtin Detar.

“Ka shumë punë në Kopshtin e Detit, është e vështirë, por 25 vjet më parë gjithçka bëhej me dorë – edhe fshirja edhe ngarkimi i plehrave. Tani makineritë ndihmojnë, është më shpejt dhe puna shkon më lehtë”, thotë Janka Petrova.

Përpilues: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: BNR-Varna


Më shumë nga rubrika

Bullgarët nga Bosilegradi do të jenë mes spektatorëve në një koncert gala në Sofje me rastin e 3 marsit

Shoqata e Bosilegradit "GLAS" feston njëmbëdhjetë vjet nga themelimi dhe shtatë vjet nga funksionimi i portalit "Glaspress" me një ekskursion njëditor në Sofje më 2 mars. Gjithsej 50 miq dhe partnerë të shoqatës, të cilët do të udhëtojnë në kryeqytetin..

botuar më 24-03-02 9.10.PD
Zarica Dinkova

“Shtëpia e Trëndafilit” do të prezantojë Luginën e Trëndafilave në Sofje

"Shtëpia e Trëndafilit", kushtuar Luginës së Trëndafilave të Bullgarisë, do të ndërtohet në Sofje. Në të do të prezantohet historia dhe pasuria e Luginës së Trëndafilave për turistët vendas dhe të huaj. “Ideja është që kjo të jetë një pikënisje për..

botuar më 24-03-02 5.25.PD

Qeveria miratoi ndryshimet në ligjin për të huajt, duke lehtësuar qëndrimin në vendin tonë

Qeveria në mbledhjen e sotme miratoi projektligjin për ndryshime në Ligjin për të Huajt në Bullgari. Qëllimi është lehtësimi i regjimit të qëndrimit në vendin tonë për qytetarët nga vendet e treta – specialistë të kualifikuar dhe punëtorë sezonalë...

botuar më 24-02-28 3.40.MD