Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rosen Plevneliev: Qëllimi përfundimtar i Moskës është një republikë presidenciale në Bullgari

Rosen Plevneliev
Foto: BGNES

Presidenti i Bullgarisë në periudhën 2012 - 2017, Rosen Plevneliev, deklaroi se qëllimi përfundimtar i Moskës është një republikë presidenciale në Bullgari. "Një person i fortë në Bullgari dhe ne jemi atje," tha ai në një forum të sigurisë kibernetike në Sofje, transmetoi reporteri ynë Dobromir Videv. Plevneliev është një nga ata të emëruar nga GERB, i cili do të zhvillojë negociatat me palët për të formuar një qeveri.

“Ka një kërcënim. Jemi në luftë, hapi sytë, e dashur qeveri bullgare, ka luftë, këtu në parlament duhet të ulemi dhe më në fund t’i bëjmë këto veprime të nevojshme dhe të sillemi si njerëz seriozë, se e pamë se çfarë ndodhi në Krime, që është Ukraina – kjo mund të ndodhë edhe në Bullgari”, tha Plevneliev.

Më shumë nga rubrika

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD
Tomisllav Donçev

Një qeveri me GERB-SDS do të ishte e vështirë, por jo e pamundur - 17:53

Në lidhje me dorëzimin e ardhshëm të mandatit të parë ekspolorues forcës së parë politike në Kuvendin Popullor, GERB-SDS, nënkryetari i GERB-it, Tomisllav Donçev, bëri të ditur se partia e tij me siguri do të paraqesë një projekt-kabinet në Kuvendin..

botuar më 22-12-02 6.13.MD
Rafineria

Propozojnë që “Llukojll Neftohim” të vihet nën kontrollin e shtetit

Po shqyrtohet mundësia e kalimit të rafinerisë “Llukjll Neftohim Burgas” nën kontrollin e shtetit. Propozimi është i lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe vjen pasi u bë e ditur se qeveria italiane mori përsipër menaxhimin e rafinerisë së..

botuar më 22-12-02 5.48.MD