Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gazi pritet të mos bëhet më i shtrenjtë, por edhe më i lirë

Foto: BGNES

Nëse nuk ndodh diçka e jashtëzakonshme në shkallë ndërkombëtare dhe me luftën në Ukrainë dhe situata vazhdon, çmimet e gazit natyror për nëntor dhe dhjetor nuk do të rriten. Këtë e tha kryetari i Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujërave Ivan Ivanov në tryezën e rrumbullakët në Sofje kushtuar “Tranzicionit të Gjelbër”. Sipas tij, çmimi për muajin e ardhshëm madje pritet të ulet. Ivanov kujtoi se çmimi për muajin tetor u ul me 34 për qind, që është kryesisht për shkak të faktit se lidhja bullgaro-greke e gazit Stara Zagora - Komotini filloi të funksionojë më 1 tetor dhe nga rënia e çmimit të gazit në bursën kryesore në Holanda. Ai theksoi se në vendet e BE-së, depozitat e gazit janë plot 90 për qind, ndërsa në Bullgari 77 për qind.


Më shumë nga rubrika

Policët bullgarë nuk kanë qëlluar kundër emigrantëve

Sipas një inspektimi të Ministrisë së Brendshme bullgare, më 3 tetor nuk është qëlluar nga pala bullgare ndaj një grupi migrantësh të paligjshëm në territorin turk. Hetimi ka të bëjë me një material të transmetuar nga televizioni britanik “Sky..

botuar më 22-12-06 9.47.PD
Mbetjet e një rakete ruse të rrëzuar nga mbrojtja ajrore ukrainase pranë Kievit, 5 dhjetor 2022

Ukraina pret një sulm të ri raketor rus

Pas një sulmi tjetër masiv me raketa ruse mbi objektivat civile ukrainase më 5 dhjetor, zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës Juri Ignat paralajmëroi se një tjetër valë raketore ruse pritet më 6 dhjetor. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të mos..

botuar më 22-12-06 9.24.PD

Tre persona me Covid-19 vdiqën gjatë 24 orëve të fundit

295 janë infektuar rishtazi me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit. 58% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 5,6% e 5 195 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i rasteve aktive u ul në 4428. 62 të infektuar..

botuar më 22-12-06 9.11.PD