Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festë kushtuar kofshës së mishit sjell mysafirë nga afër dhe larg në qytetin malor Elena

Foto: visit.elena.bg

Mbi 300 ekspozues ushqimesh dhe zanatesh shfaqin prodhimet e tyre në një festë tre-ditore kushtuar kofshës së mishit. Pas një pauze dyvjeçare për shkak të masave pandemike, nga 21 deri më 23 tetor, Bashkia e qytetit të Elenës pret sërish mysafirë nga afër dhe larg për festën-emblemë, tha për BTA kryetari i bashkisë Diljan Mllëzev.

Një program i pasur folklorik, lojëra argëtuese për fëmijë dhe të rritur, me degustime, lotari dhe një ekspozitë kulinarie janë përgatitur nga vendasit.

Mishi i shijshëm prej derri, i njohur si "kofshi i mishit i Elenës" për shkak të rajonit të origjinës - qyteti i Elenës, përgatitet në çdo familje, sipas recetave familjare të ruajtura nga e kaluara. Janë pesë prodhues të regjistruar në Agjencinë Bullgare të Sigurisë Ushqimore, thotë Stelian Dimitrov, kryetar i Bordit Drejtues të Këshillit Lokal të Turizmit. Sipas tij, interesimi për krahinën e Elenës po rritet për shkak të ushqimit ekologjik dhe ajrit të pastër. Dëshmia është se baza e shtretërve në hotele dhe bujtina, e cila është mbi 2000, tashmë është e mbushur. Për shkak të mijëra të ftuarve që presin banorët e Elenës gjatë festave të fundvitit, është futur një organizim i përkohshëm i trafikut, i cili është shpallur në sajtin e komunës.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Si përdoren burimet termale të Sofjes

Që nga koha romake, ujërat e ngrohta minerale janë konsideruar si një burim natyror i paçmuar, i cili është përdorur si për ruajtjen e shëndetit të mirë, ashtu edhe si burim natyror i nxehtësisë. Banjat minerale ishin gjithashtu një qendër e..

botuar më 23-01-30 7.15.PD

Sot shënojmë ditën ndërkombëtare në kujtim të viktimave të Holokaustit

Në datën e sotme përkujtimore - 27 janar, komuniteti botëror bën homazhe për viktimat e Holokaustit. Pikërisht në këtë ditë, në vitin 1945, ushtria sovjetike çliroi të mbijetuarit e paktë të kampit të përqendrimit Aushvic..

botuar më 23-01-27 6.05.PD

Manoll Pejkov dhe kauza "Gjeneratorë për Ukrainën" që e çoi në Odesë

Duhen saktësisht tetëmbëdhjetë orë udhëtim nga Pllovdiv në Odesa për një botues, përkthyes, ish-deputet bullgar dhe mbrojtës të kauzës ukrainase, së bashku me mbështetësit e tij, që ndajnë të njejtat mendime, për të sjellë një rreze tjetër drite dhe..

botuar më 23-01-26 2.25.MD