Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ka filluar fushata “Karitas Bullgaria” për të mbështetur të moshuarit dhe të sëmurët

Foto: caritas.bg

“Karitas Bulgaria” nis një tjetër edicion të fushatës “Sepse JEMI NJERËZ!” për të mbështetur të moshuarit në të drejtën e tyre për të jetuar një pleqëri dinjitoze. Nëpërmjet saj, organizata katolike mbledh fonde për të ndihmuar 400 bullgarë të moshuar dhe të sëmurë nga 13 qytete dhe fshatra. Ideja është që njerëzit, të cilët shpesh lihen në vetvete dhe jashtë agjendës së shoqërisë, të kuptojnë se nuk janë të harruar dhe të vetëm.

Prej 20 vitesh “Karitas” ndihmon të moshuarit dhe të sëmurët nga i gjithë vendi përmes shërbimit “Kujdes në shtëpi”. Ekipet e lëvizshme të infermierëve dhe punonjësve socialë vizitojnë secilin prej atyre në nevojë dhe ndihmojnë në kujdesin shëndetësor, higjienën dhe jetën sociale.

Që nga viti 2002, në vendin tonë janë krijuar tetë qendra të kujdesit në shtëpi për të ndihmuar të moshuarit në rajonet e Sofjes, Plovdivit, Plevenit, Vracës, Ruses dhe Burgasit.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Sot shënojmë ditën ndërkombëtare në kujtim të viktimave të Holokaustit

Në datën e sotme përkujtimore - 27 janar, komuniteti botëror bën homazhe për viktimat e Holokaustit. Pikërisht në këtë ditë, në vitin 1945, ushtria sovjetike çliroi të mbijetuarit e paktë të kampit të përqendrimit Aushvic..

botuar më 23-01-27 6.05.PD

Manoll Pejkov dhe kauza "Gjeneratorë për Ukrainën" që e çoi në Odesë

Duhen saktësisht tetëmbëdhjetë orë udhëtim nga Pllovdiv në Odesa për një botues, përkthyes, ish-deputet bullgar dhe mbrojtës të kauzës ukrainase, së bashku me mbështetësit e tij, që ndajnë të njejtat mendime, për të sjellë një rreze tjetër drite dhe..

botuar më 23-01-26 2.25.MD
Çmimi i madh

Në ditëlindjen e vet, BNR dorëzoi çmimet “Sirak Skitnik” për zhvillimin e medias

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) feston 88-vjetorin e lindjes. Data lidhet me nënshkrimin, në vitin 1935, të një dekreti me të cilin Mbreti Boris III miratoi Urdhëresën-Ligji për Radion dhe e ktheu transmetimin radiofonik në pronë shtetërore...

botuar më 23-01-25 9.08.MD