Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festojmë ditën e Shën Klementit të Ohrit

Foto: BGNES - arkiv

Kisha Ortodokse Bullgare nderon Shën Klementin e Ohrit, një nga Shtatë Shenjtorët e Shenjtë - nxënës të Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi,  të cilët kontribuan në krijimin e alfabetit sllav. Ai ishte gjithashtu peshkopi i parë që predikoi në gjuhën e vjetër bullgare dhe themeluesi i Shkollës Letrare të Ohrit. Nuk është rastësi që universiteti i parë në Bullgari - Universiteti i Sofjes, i themeluar në vitin 1888, mban emrin e tij. Në festën patronale të universitetit tonë më të madh do të dorëzohen certifikatat e profesorëve të zgjedhur gjatë 12 muajve të fundit, si dhe çmimet për veprimtarinë shkencore dhe kërkimore. Në festën speciale në universitet do të ndahet edhe Çmimi i Bashkisë së Kryeqytetit për Studiuesin e Ri më të Mirë të Alma Mater për vitin 2022.

Baza polare bullgare në ishullin Livingston në Antarktidë gjithashtu e ka emrin e Shën Klememtit të Ohrit për nder të shenjtorit.

Më shumë nga rubrika

Më 1 shkurt Kisha Ortodokse nderon Dëshmorin e Shenjtë Trifon

Kisha Ortodokse Bullgare më 1 shkurt nderon kujtimin e Dëshmorit të Shenjtë Trifon, i cili është një nga shenjtorët shërues më të famshëm. “Duke qenë se ishte besimtar shumë i fortë qysh në fëmijëri, Zoti i dha hirin dhe dhuntinë e mrekullive, që me..

botuar më 23-02-01 10.32.PD

Çfarë dimë për strukturat megalitike të malit Sërnena Sredna Gora?

“Porta Diellore”, “Gurët e Pingultë”, “Shenjtërorja e Jargavanit”, “Veza e Kuçedrës” ... - të gjithë këta janë emra të megaliteve trake të shpërndara në malin Sërnena Sredna Gora. Disa nga këto objekte të lashta janë eksploruar dhe tashmë janë të..

botuar më 23-01-29 2.35.MD
Maja Shablla në malin Tangra në ishullin Livingston

Akullnaja Kaliakra, Ujëvara e Akullit Ruen, Bregu Baba Marta – qindra vende në Antarktidë mbajnë emra bullgarë

Më 27 dhjetor të vitit të kaluar, për herë të parë, një anije kërkimore shkencore bullgare – “ Shënjtor Kirill dhe Metodij” - u nis drejt Oqeanit Botëror për të mbërritur në Antarktidë si pjesë e Ekspeditës së 31-të bullgare në Antarktidë ...

botuar më 23-01-22 2.10.MD