Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Era po dobësohet, vranësirat po zvogëlohen

Foto: BGNES

Gjatë natës, vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet.

Të shtunën në mëngjes, më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura minimale nga minus 3° deri në 2°, në bregdet deri në 5-6°, në Sofje - rreth minus 2°.

Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë rritje më të ndjeshme të vranësirave, por nuk priten reshje. Pas mesditës do të fryjë erë e lehtë nga veriu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 6° dhe 11°, në Sofje rreth 7°.

Në zonat malore vranësirat do të jenë të shpërndara, më të theksuara në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë e dobët, në zonat e larta - erë mesatare nga veriu-veriperëndimi. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 4°, në 2000 metra - rreth minus 3°.


Më shumë nga rubrika

Gati 3% e mostrave të Covid-19 janë pozitive

Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 20 raste të reja me Covid-19. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 2,74% e 728 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 267 të shtruar në spitale, nga të cilët 37 janë në reanimacion...

botuar më 23-01-30 9.06.PD
Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD