Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U zbuluan derra të egër me murtajë afrikane

Foto: bfsa.bg

Ekipet e gjuetisë në rajonin e qytetit Ruse qëlluan tre derra të egër të infektuar me murtajë afrikane. “Sapo kemi mostra pozitive në fillim të sezonit, është shqetësuese për fermat e derrave dhe fermat private”, tha për BNR Dr. Nikollaj Nenov nga Agjencia Rajonale e Sigurisë Ushqimore.U mblodh Komisioni Epiziotik në rajonin e Ruses. Ajo urdhëroi që kafshët e sëmura të varrosen dhe të vendoset një regjim më i rreptë kontrolli dhe biosigurie në fermat e derrave.

Në vitin 2019, sëmundja u bë shkak për zhdukjen e dhjetëra mijëra kafshëve në fermat e derrave. Që atëherë, gjuetarëve u kërkohet të dorëzojnë mostra për testim për murtajën afrikane nga të gjithë derrat e egër të qëlluar.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD