Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Krishtlindja bullgare" ka 20 vjet që bashkon shoqërinë tonë në mbështetje të kujdesit shëndetësor të fëmijëve

Foto: BGNES

Në një ceremoni institucioni presidencial për validimin e pullës postare dhe filatelike "20 vjet nisma bamirëse Krishtlindjet Bullgare", kreu i shtetit Rumen Radev i ndau certifikatat Korit të Fëmijëve të BNR-së të udhëhequr nga Venecia Karamanova dhe vajzave nga ekipi kombëtar bullgar i gjimnastikës ritmike.

Çmimet janë për kontributin në nismën bamirëse "Krishtlindja bullgare" dhe fisnikërinë, ndjeshmërinë, mirësinë dhe kujdesin për shëndetin e fëmijëve. Në ceremoni u validua një pullë postare "20 vjet nisma bamirëse Krishtlindjet Bullgare", kushtuar njerëzve që treguan simpati për kauzën.

Sipas kreut të shtetit, "Krishtlindja bullgare" bashkon të gjithë shoqërinë tonë rreth nismës kushtuar kujdesit shëndetësor të fëmijëve. Falë mbështetjes aktive të të gjithë shoqërisë, në vitin 2022 "Krishtlindja Bullgare" kishte një buxhet prej afro një milion e gjysmë euro dhe mundi të mbështeste 517 fëmijë bullgarë me sëmundje të rënda kronike dhe ofroi pajisje mjekësore të teknologjisë së lartë për diagnostikim dhe mjekim modern në 22 institucione mjekësore.

Më shumë nga rubrika

Co-living dhe co-working përmes një kooperative - si Semkovo do të bëhet një parajsë për nomadët digjitalë

Nomadët digjitalë nga e gjithë bota duan të krijojnë një komunitet të madh ndërkombëtar në vendpushimin bullgar të Semkovos. Për këtë qëllim ata po përgatiten të transformojnë një hotel të braktisur të ndërtuar në vitet 1980. Ndërtesa ka një pamje..

botuar më 23-02-04 1.15.MD
Atanas Atanasov

E ëmbël si një mollë, e lëngët si një dardhë e pjekur - për veçoritë e qepës së ujshme nga fshati Reselec

Përveç natyrës piktoreske, Reselec njihet edhe për një lloj të veçantë qepe, e cila rritet vetëm në zonën e këtij fshati, të vendosur mes formacioneve shkëmbore të bukura. Në këtë pjesë të veriperëndimit bullgar, qepa është mjeshtre e tryezës..

botuar më 23-02-03 7.15.PD

Lufta në Ukrainë mund të përshpejtojë ndërtimin e urave mbi lumin Danub

Trafiku i ngarkuar midis Bullgarisë dhe Rumanisë, i rënduar nga lufta në Ukrainë, vendos sërish në rendin e ditës çështjen e ndërtimit të një ure të tretë mbi lumin Danub, e cila do të përmirësonte lidhjen midis dy vendeve evropiane...

botuar më 23-02-02 2.35.MD