Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biden do të fliste me Putinin me kushte të caktuara

Foto: EPA/BGNES

Presidenti amerikan Joe Biden tha për herë të parë që nga pushtimi rus në Ukrainë se ai do të bisedonte me Vladimir Putin nëse kreu i shtetit rus do të dëshironte vërtet t'i jepte fund luftës. Në një konferencë për shtyp me presidentin francez Emmanuel Macron, i cili u prit në Shtëpinë e Bardhë, Biden saktësoi se do ta ndërmerrte këtë hap vetëm pasi të konsultohej me aleatët e NATO-s.

Nga ana e tij, Macron tha se do të fliste përsëri me Putinin pas vizitës së tij në Uashington - pjesërisht për sigurinë e centralit bërthamor të Zaporozhie të pushtuar nga Rusia. Megjithatë, ai theksoi se, ashtu si presidenti amerikan, se nuk do ta shtyjë homologun e tij ukrainas Volodimir Zelenski drejt një plani të papranueshëm paqeje. Pas pushtimit rus, Zelenski njoftoi se Ukraina duhet të kthejë të gjitha territoret e pushtuara.

Biden dhe Macron premtuan mbështetje afatgjatë për Ukrainën, e cila po lufton pushtuesit rusë.

Vendet e Bashkimit Evropian janë afër arritjes së një marrëveshjeje që do të kufizonte çmimin e naftës ruse në 60 dollarë për fuçi, raportoi agjencia France Presse. Vetëm Polonia nuk e ka dhënë ende pëlqimin përfundimtar.

Nga e hëna, Evropa do të vendosë një embargo ndaj furnizimeve ruse të naftës. Do të ketë një kufi të çmimit për naftën e eksportuar me anë të detit nga Moska në portet anembanë botës. Do të merren masa për të parandaluar transportimin e naftës ruse mbi çmimin fiks - për shembull duke refuzuar sigurimin e anijeve dhe dërgesave nga kompanitë e Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së.

Midis 10 000 dhe 13 000 ushtarë ukrainas kanë vdekur që nga fillimi i luftës në Ukrainë, ndërsa të plagosurit janë më shumë se viktimat, tha në një intervistë televizive Mihailo Podoljak, këshilltar i presidentit ukrainas. Sipas tij, rreth 100 000 ushtarë rusë u vranë pas pushtimit, dhe midis 100 000 dhe 150 000 u plagosën dhe u zhdukën. Jo shumë kohë më parë, gjenerali i lartë amerikan, Mark Milley, tha se rreth 100 000 rusë dhe një numër i barabartë ushtarësh ukrainas ishin vrarë ose plagosur që nga fillimi i armiqësive.

Më shumë nga rubrika

Ambasada e Turqisë në Sofje

Solidaritet me Turqinë

Ambasada e Turqisë në Sofje hap një libër ngushëllimi për mijëra viktimat pas tërmetit shkatërrues në vend. Përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë, misioni diplomatik turk njofton se qytetarët dhe organizatat do të mund të shprehin..

botuar më 23-02-07 2.32.MD

Marrëdhëniet bullgaro-maqedonase po monitorohen nga afër në Bruksel

Komisioni Evropian refuzoi të komentojë tensionet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nga 4 shkurti. Por thanë para BNT se po monitorojnë me kujdes zhvillimin e marrëdhënieve midis dy vendeve dhe bënë thirrje për “inkurajimin e një atmosfere..

botuar më 23-02-07 1.55.MD
Ilin Dimitrov

Operatorët turistikë duan krijimin e një “policie turistike” në industri

Kufizimi i ekskursioneve ilegale do të jetë një nga prioritetet gjatë mandatit të ri të ushtruesit të detyrës së ministrit të turizmit, Ilin Dimitrov. Ai renditi detyrat para ministrisë në muajt e ardhshëm. Me industrinë e turizmit do të hartohet një..

botuar më 23-02-07 12.40.MD