Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një atraksion i madh akulli ka hapur dyert e tij në zemër të Sofjes

4
Foto: BGNES

Sheshi më i madh i patinazhit në Ballkan priti vizitorët e parë më 1 dhjetor. Ai ndodhet në Kopshtin e Borisit në Sofje dhe është ndërtuar sipas modelit të sheshit të akullit përballë ndërtesës së administratës lokale në Vjenë. Projekti u financua nga Bashkia e Kryeqytetit. Parku Kopshti i Borisit mbulon një sipërfaqe prej 7000 metrash katrorë dhe sipërfaqja e akullt është 3600 metra katrorë.

Janë ndërtuar edhe rrugica akulli 500 m të gjata dhe në të gjithë gjatësinë e tyre ka korniza të ndriçuara, duke krijuar një atmosferë festive. Rreth parkut të akullit është organizuar një pazar shumëngjyrësh Krishtlindjesh, në mënyrë që hapësira e njohur në zemër të Sofjes të ngjajë me një përrallë të vërtetë dimërore.

“Ideja jonë është që të tërheqim më shumë të rinj në ushtrimin e sporteve dimërore në një mjedis urban”, komentoi kryetari i Këshillit të Bashkisë së Kryeqytetit, Georgi Georgiev.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: BGNES


Galeria

Më shumë nga rubrika

Sot shënojmë ditën ndërkombëtare në kujtim të viktimave të Holokaustit

Në datën e sotme përkujtimore - 27 janar, komuniteti botëror bën homazhe për viktimat e Holokaustit. Pikërisht në këtë ditë, në vitin 1945, ushtria sovjetike çliroi të mbijetuarit e paktë të kampit të përqendrimit Aushvic..

botuar më 23-01-27 6.05.PD

Manoll Pejkov dhe kauza "Gjeneratorë për Ukrainën" që e çoi në Odesë

Duhen saktësisht tetëmbëdhjetë orë udhëtim nga Pllovdiv në Odesa për një botues, përkthyes, ish-deputet bullgar dhe mbrojtës të kauzës ukrainase, së bashku me mbështetësit e tij, që ndajnë të njejtat mendime, për të sjellë një rreze tjetër drite dhe..

botuar më 23-01-26 2.25.MD
Çmimi i madh

Në ditëlindjen e vet, BNR dorëzoi çmimet “Sirak Skitnik” për zhvillimin e medias

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) feston 88-vjetorin e lindjes. Data lidhet me nënshkrimin, në vitin 1935, të një dekreti me të cilin Mbreti Boris III miratoi Urdhëresën-Ligji për Radion dhe e ktheu transmetimin radiofonik në pronë shtetërore...

botuar më 23-01-25 9.08.MD