Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ukraina pret një sulm të ri raketor rus

Mbetjet e një rakete ruse të rrëzuar nga mbrojtja ajrore ukrainase pranë Kievit, 5 dhjetor 2022
Foto: REUTERS

Pas një sulmi tjetër masiv me raketa ruse mbi objektivat civile ukrainase më 5 dhjetor, zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës Juri Ignat paralajmëroi se një tjetër valë raketore ruse pritet më 6 dhjetor. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të mos bëjnë panik dhe të përgatiten për evakuim në rast alarmi ajror. Ignat njoftoi se më 5 dhjetor, më shumë se 60 nga 70 raketat ruse të lëshuara u rrëzuan, raporton UNIAN.

Policia kufitare moldaviane zbuloi një raketë pranë kufirit me Ukrainën, njoftoi Ministria e Jashtme në Kishinau. Raketa ra në një pemishte pranë qytetit të Briçani, në kufi me Ukrainën.

Sulmet ruse të 5 dhjetorit pasuan një sulm të suksesshëm me dron ukrainas në bazën ushtarake Engels në rajonin e Saratovit. Aeroporti ndodhet 750 kilometra larg kufirit ukrainas dhe aty ruhen edhe armë bërthamore. Dy bombardues strategjikë Tu95M, të cilët Rusia i përdor për sulme kundër Ukrainës, janë dëmtuar, shkruajnë blogerët ushtarakë rusë. Një dron goditi gjithashtu një aeroport ushtarak rus pranë Brjansk.

Natën e 6 dhjetorit, një dron goditi depot e karburantit dhe shkaktoi një zjarr në shkallë të gjerë pranë aeroportit rus në Kursk, nga ku ngrihen edhe avionët ushtarakë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Hungaria ndajnë besimin se zgjidhja në Ukrainë nuk do të vijë me më shumë armë

Bullgaria dhe Hungaria ndajnë besimin se zgjidhja e konfliktit në Ukrainë nuk do të vijë me më shumë armë, por me më shumë dialog dhe përpjekje diplomatike për t’u dhënë fund armiqësive. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev pasi priti presidenten e..

botuar më 23-02-02 8.03.MD

Parashikimi i motit për 3 shkurtin 2023

Gjatë natës vende-vende do të ketë reshje kryesisht nga bora, më të theksuara në rajonin e maleve Rilla dhe Rodopet, por nga veriu vranësirat do të fillojnë të ulen. Era veriperëndimore do të dobësohet. Të premten vetëm në mëngjes do të ketë..

botuar më 23-02-02 7.20.MD

Turqia dëshiron të bashkëpunojë me Bullgarinë në zhvillimin e teknologjive të hidrogjenit

Gjatë vizitës së saj në Ankara, nënpresidentja Ilijana Jotova u takua me homologun e saj turk, Fuat Oktaj. Të dy u bashkuan rreth qëndrimit se takimi mes presidentëve Rumen Radev dhe Rexhep Erdogan në fund të vitit 2022 i dha një shtysë të re..

botuar më 23-02-02 6.33.MD