Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev u takua me përfaqësues të bullgarëve në Shqipëri

Foto: president.bg

Bullgaria po bën shumë dhe po punon në nivelin më të lartë politik me autoritetet shqiptare për çështjet e pakicës kombëtare bullgare, tha presidenti Rumen Radev në një takim në ambasadën bullgare në Tiranë me përfaqësues të bullgarëve vendas.

Këshilli Konsultativ pranë Agjencisë për Bullgarët Jashtë Shtetit duhet të punojë me efektivitet dhe kur autoritetet vendase refuzojnë dokumentin e origjinës për bashkatdhetarët tanë jashtë vendit, ky këshill duhet të jetë në gjendje të vendosë, në bazë të kritereve të qarta, se bëhet fjalë për persona me vetëdije dhe origjinë bullgare, të cilët e meritojnë shtetësinë bullgare, shprehu pritshmëri Radev.

Kryetari i shoqatës kulturore "Prosperitet - Golloborda" Haxhi Pirushi kërkoi mbështetje më të fortë nga Bullgaria për minoritetin bullgar. Ai u bëri thirrje mediave që të merren më shumë me minoritetin bullgar në Shqipëri.

Më shumë nga rubrika

Delegacioni bullgar, i kryesuar nga zëvendëskryeministri dhe ministër i punëve të brendshme të Republikës së Bullgarisë, Ivan Demerxhiev, bëri homazhe dhe vendosi kurorë lulesh te varri i Goce Dellçevit në kishën e Shën Spasit në Shkup

Diplomacia bullgare e ka gjithnjë e më të vështirë t’i besojë Shkupit

Të shtunën, më 4 shkurt, Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut shënuan 151 vjetorin e lindjes së revolucionarit Goce Dellçev në një situatë të tensionuar të marrëdhënieve mes dy vendeve. Sipas informacioneve të Ministrisë së Brendshme..

botuar më 23-02-06 1.26.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Greqi po diskutohet ndalimi i pjesëmarrjes së partive neofashiste në zgjedhje Parlamenti grek po debaton për ndalimin e partive me një ideologji të qartë neofashiste për të marrë pjesë në zgjedhje. Sondazhet tregojnë një rrezik të..

botuar më 23-02-03 3.25.MD

Zgjedhje të ndershme, ruajtje e kursit të politikës së jashtme dhe punë për të mirën e njerëzve

Forcat parlamentare nuk kanë pritshmëri të mëdha nga kabineti i ri, në të cilin ka vetëm një ndryshim ministri, por i vendosin kërkesat e tyre. Sipas bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov, qeveria duhet të organizojë..

botuar më 23-02-02 4.27.MD