Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev është duke bërë një vizitë në Shqipëri

Foto: consilium.europa.eu

Presidenti Rumen Radev mbërriti në Tiranë të Shqipërisë, ku më 6 dhjetor, do të marrë pjesë në Samitin Bashkimi Evropian - Ballkani Perëndimor, njofton zyra e shtypit e presidencës.

Në kuadër të vizitës sot parashikohet një takim i presidentit me përfaqësues të pakicës kombëtare bullgare në Shqipëri dhe me zyrtarë të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim.

Në delegacionin bullgar është edhe ministri zyrtar i punëve të jashtme, Nikollaj Millkov.

Fokusi i Samitit Bashkimi Evropian - Ballkani Perëndimor do të jetë partneriteti strategjik dhe zhvillimi i dialogut politik ndërmjet BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, sfidat e sigurisë, presioni i migracionit, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar, si dhe tejkalimin e pasojave negative social-ekonomike të luftës në Ukrainë dhe thellimi i krizës energjetike dhe ushqimore.Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Grevë kombëtare në Qipro për indeksimin e pagave sipas inflacionit Të enjten, më 26 janar, në Qipro, mijëra punonjës të sektorit publik dhe privat, duke përfshirë nëpunës të administratës dhe gazetarë, ndaluan punën për tre orë dhe dolën..

botuar më 23-01-27 3.40.MD

Si po përgatiten partitë parlamentare për zgjedhjet e ardhshme?

Formacionet e përfaqësuara në parlament tashmë po përgatiten të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme për Parlamentin e 49-të më 2 prill dhe të demonstrojnë optimizëm për rezultatet e tyre të ardhshme. "Ne do të kërkojmë dimensionet..

botuar më 23-01-25 4.58.MD
Rumen Radev

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut duhet të dëshmojnë se po luftojnë aktivisht kundër fushatës antibullgare

Në përgjigje të pyetjes së një gazetari lidhur me deklaratën e presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe qëndrimin e shprehur për ndalimin e hyrjes në vend të një eurodeputeti bullgar dhe shtetasve të tjerë të Bullgarisë, kreu i shtetit..

botuar më 23-01-24 8.17.MD