Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Bullgaria i ka të gjitha shanset që vitin e ardhshëm të bëhet pjesë e Shengenit

Foto: BGNES

Bullgaria ka të gjitha shanset për t’u bërë pjesë e Shengenit vitin e ardhshëm. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev për gazetarët në Tiranë, ku mori pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. Radev konfirmoi se vendi ynë vazhdon të punojë në të gjitha nivelet e diplomacisë për temën e anëtarësimit tonë dhe u bëri thirrje palëve që të mos e politizojnë këtë temë. “Të mos lejojmë që kjo çështje të përdoret si një grindje personale midis liderëve partiakë. Ka diçka shumë të rëndësishme që duhet bërë - ky parlament duhet të miratojë ligjet sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë që kanë të bëjnë me reformën në drejtësi. Kjo është gjëja që duhet të bëhet”, komentoi presidenti.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 shkurtin

Vranësirat do të zvogëlohen ditën e enjte . Pas mesditës do të ketë diell edhe në perëndim. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 10 deri në minus 5°. Do të jenë më të larta përgjatë bregut të detit. Në Sofje do të jetë minus 8°. Maksimumi do..

botuar më 23-02-08 8.20.MD

Presidenti Rumen Radev u takua me përfaqësues të Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë

Mbrojtja e kufijve të jashtëm të BE-së është një angazhim i përbashkët dhe duhet të jetë prioritet për të gjitha vendet evropiane, tha presidenti Rumen Radev, i cili bisedoi me anëtarët e grupit të Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë në..

botuar më 23-02-08 8.03.MD
Hristijan Pendikov dhe Ivan Demerxhiev

U ngrit një akuzë kundër sulmuesit të Hristijan Pendikov në Ohër

Prokuroria në Ohër ngriti një akuzë kundër sulmuesit të 21-vjeçarit Hristijan Pendikov, sekretar i shoqatës lokale bullgare, i cili u rrah më 19 janar, njoftoi BGNES . Sulmuan dhe rrahën sekretarin e klubit kulturor bullgar në Ohër Në..

botuar më 23-02-08 7.27.MD