Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Austria dhe Holanda për momentin i thonë "Jo" Bullgarisë për Shengen

Foto: schengenvisainfo.com

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, tha se Bullgaria mund të bëjë hapa përpara në rrugën e saj drejt Shengenit, por vitin e ardhshëm. Këtë ai e deklaroi në Tiranë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. “Në këtë fazë për Bullgarinë nuk është “Jo”, por “Jo akoma!”. Kam biseduar me presidentin Rumen Radev. Jam optimist se vitin e ardhshëm mund të bëjmë hapa përpara”, tha Rutte.

Edhe kancelari austriak Karl Nehammer deklaroi se Austria kundërshton pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen. “Duhet më shumë kohë. Në Austri kemi 75 mijë emigrantë ilegalë të paregjistruar. Kjo do të thotë se ata kaluan kufirin e jashtëm të BE-së dhe mbërritën në një vend të brendshëm siç është Austria. Së pari duhet t’u përgjigjemi këtyre pyetjeve të sigurisë”, u arsyetua Nehammer.Më shumë nga rubrika

Fillon ndërtimi i lidhjes së gazit Bullgari - Serbi

Ndërtimi i lidhjes ndërsistemore të gazit Bullgari-Serbi në territorin bullgar fillon më 1 shkurt, njoftojnë nga presidenca. Në hapjen e aktiviteteve ndërtimore do të marrin pjesë presidentët e Bullgarisë dhe Serbisë Rumen Radev dhe Aleksandër Vuçiç...

botuar më 23-01-30 3.39.MD

Për forcimin e kufirit bullgaro-turk, Bullgaria mund të shpresojë te mbështetja vetëm e vendeve anëtare të interesuara

Vetë vendet anëtare të BE-së mund të financojnë gardhin përgjatë kufirit bullgaro-turk, thonë burime nga Komisioni Evropian. Sipas korrespondentes së BNR në Bruksel, Angelina Piskova, përfaqësuesit e Komisionit Evropian i referohen letrës së..

botuar më 23-01-30 11.42.PD

Gjendja e Hristijan Pendikov, i cili u sulmua në Ohër, është duke u përmirësuar

Hristijan Pendikov, i cili u sulmua dhe u rrah më 19 janar në Ohër, tashmë është në përmirësim, njoftoi Akademia Mjekësore Ushtarake. Për shkak të thyerjes së nofullës, Pendikov, i cili është sekretar i qendrës bullgare "Mbreti Boris III",..

botuar më 23-01-30 11.13.PD