Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Njerëz nga e gjithë Evropa u kapën si trafikantë të migrantëve në Bullgari

Ivan Demerxhiev
Foto: BGNES

Ka një rritje të numrit të njerëzve nga e gjithë Evropa që merren me trafikimin e migrantëve në territorin e Bullgarisë. Këtë e bëri të ditur ministri i punëve të brendshme Ivan Demerxhiev gjatë kontrollit parlamentar.

Sipas tij, më pak janë rastet me aktgjykime të plotfuqishme – më pak se 5 për qind e aktakuzave të paraqitura. Dënimet më të zakonshme janë dënimi me kusht dhe gjobë.

Që nga fillimi i vitit, u zbuluan më shumë se 2600 raste për të transferuar persona përmes kufirit bullgar. “Në mesin e tyre ka edhe qytetarë të Italisë dhe Polonisë, gjë që është për t’u habitur”, theksoi Demerxhiev. Sipas tij, shkak janë sanksionet e ulëta dhe fakti që jo të gjitha aktet janë të kriminalizuara.


Më shumë nga rubrika

Gati 3% e mostrave të Covid-19 janë pozitive

Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 20 raste të reja me Covid-19. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 2,74% e 728 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 267 të shtruar në spitale, nga të cilët 37 janë në reanimacion...

botuar më 23-01-30 9.06.PD
Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD