Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 8 dhjetorin 2022

Në festën e studentëve do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull

Foto: BGNES

Ditën e enjte mbetet me vranësira dhe mjegull. Në pjesën perëndimore të ultësirës së Trakisë së Epërme dhe në Rrafshinën e Danubit mjegulla do të jetë e vazhdueshme dhe vende-vende me reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 2 deri në 7°, në Sofje rreth 2°. Temperatura maksimale do të jetë ndërmjet 10 dhe 15°, në kryeqytet 11°. Në rajonet me mjegull të vazhdueshme vlerat do të jenë më të ulëta.

Vranësirat do të thyhen përgjatë Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 10-13°, afër gradëve të ujit të detit. Lëvizja e detit do të jetë 2 ballë.

Deri në mesditë do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në male, me reshje lokale të dobëta bore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë 8°, në 2000 m rreth 1°.

Të premten vranësitë do të çahen dhe temperaturat do të rriten.



Më shumë nga rubrika

Deputetët dënuan dhunën ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Kuvendi Popullor dënoi aktet e dhunës ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut – veçanërisht krimin e rëndë ndaj sekretarit të klubit bullgar Hristijan Pendikov dhe u bëri thirrje institucioneve që të marrin masa sistematike për të vënë para drejtësisë..

botuar më 23-02-02 11.58.PD
Rumen Radev

Rumen Radev shpalli kabinetin e ri të vjetër teknik

Presidenti Rumen Radev emëroi qeverinë e re të përkohshme, shpërndau Kuvendin Popullor dhe caktoi zgjedhjet parlamentare për 2 prillin. Në krye të kabinetit mbetet Gëllëb Donev, punën e të cilit do ta përkrahin ministrat e kabinetit të tij të..

botuar më 23-02-02 10.49.PD

Një tjetër sulm rus në objektiva civile, tre të vrarë në Kramatorsk

Një raketë ruse goditi qytetin Kramatorsk në rajonin e Doneckut mbrëmë dhe vrau tre civilë, njoftoi agjencia e lajmeve UNIAN. Sipas të dhënave të fundit, 20 persona u plagosën. Raketa goditi tetë ndërtesa banimi – njëra prej tyre u shkatërrua dhe..

botuar më 23-02-02 10.07.PD