Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

E shpallën mutafçiun Hristo Marinovin si një thesar të gjallë njerëzor

Foto: Velina Mahlebashieva

Mjeshtri mutafçi nga Gabrovo, Hristo Marinov, është shpallur një thesar i gjallë njerëzor. Ai do të futet në Listën Përfaqësuese Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Bullgarisë. Hristo Marinov është i vetmi mjeshtër muftafçi në Bullgari. Certifikatën e masterit ai e ka marrë 40 vjet më parë dhe gjatë këtyre dekadave ka punuar dhe demonstruar në një pazar artizanati në muzeun etnografik “Eter” prodhimin, sipas teknologjisë autentike, të produkteve nga gëzofi i dhisë –thotë korrespondentja e BNR Velina Mahlebashieva.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 shkurtin 2023

Të martën , vranësirat mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të zvogëlohen deri me diell. Në lindje mbetet me vranësira, por pothuajse pa reshje. Temperaturat minimale do të zbresin deri në minus 10, minus 5°. Në kryeqytet do të jetë rreth minus..

botuar më 23-02-06 7.45.MD
Jotova, Pendikov, Radev

Rumen Radev: Bullgaria nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve maqedonas

Shteti bullgar nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe ndaj qytetarëve të saj dhe do të përdorë të gjitha instrumentet kombëtare dhe ndërkombëtare për të mbrojtur të drejtat e tyre. Këtë e deklaroi..

botuar më 23-02-06 5.59.MD

Burgasi shënon 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit

Burgasi shënoi 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit me homazhe dhe vendosjen e kurorave dhe luleve përpara Monumentit Rus. Lule u vendosën gjithashtu para Pllakës Përkujtimore të Kolonelit Aleksandër Mihjloviç Lermontov dhe para Monumentit e..

botuar më 23-02-06 5.18.MD