Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Adhuruesit e stilit të vjetër dhe romët festojnë Vitin e Ri

Foto: arkiv

Për shkak të dallimeve në kalendarin Julian dhe Gregorian, Viti i Ri festohet sipas stilit të vjetër dhe atij të ri. Kështu, përveç festimit tradicional të festës më 31 dhjetor kundër 1 janarit, komunitetet ortodokse, të cilat refuzuan të pranojnë stilin e ri të numërimit, festojnë edhe Vitin e Ri natën e 13 janarit kundër 14 janarit. Për shumicën e besimtarëve që e ndjekin stilin e vjetër, është kjo datë që ka rëndësi sepse nuk prish kreshmët e Krishtlindjeve. Pikërisht me këto data janë lidhur mbledhjet e kukerëve në shumë vende të vendit, ku largojnë forcat e liga.

Nga data 13 deri më 15 janar, komunitetet rome festojnë Bango Vasilin (Ditën e Shën Vasilit). Festimi lidhet me disa legjenda rome, sipas të cilave Bango Vasili (Shën Vasili) është ndërmjetësi dhe mbrojtësi i romëve.

Mbrëmjen e 13 janarit, e gjithë familja mblidhet në një tryezë të pasur. Në çdo shtëpi përgatiten byrekë, bakllava, sarma. Të rejat pastrojnë shtëpinë dhe lustrojnë enët derisa gjithçka të shkëlqejë pastër. Nëna gatuan një zog me oriz ose lakër turshi dhe hesht ndërsa e përgatit. Kur gjithçka është gati, e vendosin tavolinën në dysheme në mes të dhomës dhe ndezin qirinj. Të rinjtë u puthin duart më të moshuarve dhe u kërkojnë falje. Zoti i shtëpisë e thyen bukën, e cila përmban një monedhë ari, e mbajtur dhe e dorëzuar nga babai te djali i parëlindur. Të gjithë ulen rreth tryezës, hanë, pinë dhe bëjnë qejf.

Më shumë nga rubrika

Vallëzime nestinari në fshatin Bëllgari

Sot në fshatin Bëllgari në malin Stranxha nderohet festën e Shën Konstantinit dhe Elenës / më 3 qershor, sipas stilit të vjetër / me lojëra tradicionale nestinari . Programi për ditën e së shtunës fillon me ritin e nestinarit në orët e mëngjesit, më..

botuar më 23-06-03 7.15.PD

Në mbarë botën: Folklori bullgar si pasion dhe frymëzim për bashkatdhetarët tanë australianë

“Mendoj se folklori bullgar është në gjakun tonë, ai është gjenetikisht i ngulitur tek ne” – kështu fillon biseda jonë me një bullgare atdhetare në fund të botës, e cila arrin të njohë breza të tërë bashkatdhetarësh me vallet dhe traditat tona..

botuar më 23-05-15 7.15.PD

Në prag të ditës së Shën Gjergjit, Jakoruda përgatitet për zakonin e lashtë "Zhytja e buqetave"

Në qytetin Jakoruda (Bullgaria Jugperëndimore), përgatitja për një nga festat tona më të njohura - Ditën e Shën Gjergjit - fillon një ditë më parë, më 5 maj, kur herët në mëngjes nuset dhe dhëndrit nxjerrin qilimat shumëngjyrëshe nga sëndukët, me..

botuar më 23-05-05 6.35.PD