Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në kujtim të Prof. Ellka Konstantinova - një figurë emblematike nga agimi i demokracisë

Ellka Konstantinova
Foto: arkiv

Prof. Ellka Konstantinova, shkrimtare, kritike letrare dhe politikane, një person me kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e kulturës bullgare, u largua nga ne në moshën 90-vjeçare.

Ajo ka lindur në familjen e kritikut letrar Georgi Konstantinov. Është diplomuar në specialitetin "Filologji bullgare" në Universitetin e Sofjes "Shën Kliment Ohridski" dhe që nga viti 1969 ka qenë bashkëpunëtore shkencore në Institutin e Letërsisë në Akademinë Bullgare të Shkencave. Në periudhën 1979-1982 ka dhënë mësim në gjuhën dhe letërsinë bullgare si pedagoge e ftuar në Universitetin Jagiellonian në Krakov, Poloni. Për tre vjet punoi edhe me studentët në Akademinë për Arte Teatrale dhe Filmore “Krëstjo Sarafov” në Sofje, kurse në vitin 1990 mbrojti titullin “profesoreshë”.

Pas 10 nëntorit 1989, kur vendi ynë mori rrugën e ndryshimeve demokratike, Prof. Elka Konstantinova pati një rol aktiv në politikë. Ajo ishte një nga drejtueset e Bashkimit të Forcave Demokratike (SDS) dhe anëtare e tij nga viti 1989 deri në vitin 1993. Prof. Konstantinova ishte gjithashtu kryetarja e parë e Partisë Radikale Demokratike nga dhjetori 1989 deri më 20 qershor 1993 dhe deputete në Kuvendin Popullor. Një moment kurioz në biografinë e saj politike është bashkimi i saj me grupin prej 39 deputetësh që shpallën grevë urie kundër miratimit të Kushtetutës së re të Republikës së Bullgarisë.

Qeveria e Filip Dimitrovit

Prof. Konstantinova ka mbajtur postin e Ministrit të Kulturës në qeverinë e Filip Dimitrovit (8 nëntor 1991 - 30 dhjetor 1992), dhe nga viti 1993 për një periudhë 4-vjeçare ka qenë atashe kulturor në Ambasadën e Bullgarisë në Poloni. Në vitin 1998 u bë zëvendëskryetare e Agjencisë për Bullgarët Jashtë Shtetit.

Është autore e një sërë librash kushtuar artistëve të shquar bullgarë, ka redaktuar botime të shumta letrare, ka marrë pjesë në përpilimin e pjesës letrare të "Enciklopedisë Bullgare A-Z" (2002).

Prof. Ellka Konstantinova është fituese e çmimit të letërsisë artistike "Graviton", të krijuar nga shkrimtari i letërsisë artistike Ljuben Dillov. Përveç kësaj, ajo u vlerësua me çmimin më të lartë shtetëror të Polonisë për merita në forcimin e lidhjeve kulturore bullgaro-polake - "Kryqi i Komandantit të Urdhrit të Meritës" (2001), si dhe me Urdhrin "Shën Kirili dhe Metodi" (maj 2012).

Foto: arkiv, BGNES - arkiv

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Operatori Asen Shopov – i suksesshëm në profesionin e tij në Çeki, por i dashuruar me Bullgarinë

Kush nuk e njeh qytetin tonë turistik bregdetar Sozopoll, kush nuk ka kaluar të paktën një herë në jetën e tij pushimet aty... Sozopoll, me shtëpitë e vjetra prej druri dhe rrugët e ngushta me kalldrëm që të çojnë drejt e në breg të detit, u bë..

botuar më 23-03-04 11.55.PD

Piktori Ivan nga Koçerinovo e ka fshehur Levskin në shtëpinë e tij të lindjes

Në fëmijëri, ai e ka dëgjuar legjendën e familjes për Levskin duke vizatuar në imagjinatën e tij një pikturë që e ka mbushur me guxim, këmbëngulje dhe trimëri. Në vitin 1971, artisti Alzek Misheff kapërceu perden e hekurt për të krijuar..

botuar më 23-03-03 7.15.PD
Najden Gerov (1823 – 1900)

Bullgaria shënon 200 vjetorin e lindjes së diplomatit të parë bullgar Najden Gerov

Më 23 shkurt, mbushen 200 vjet nga lindja e rilindësit, mësues, shkrimtar dhe personalitet të madh publik Najden Gerov. Ky rilindës bullgar ishte ndër mbrojtësit më të zellshëm të traditave, kulturës dhe gjuhës bullgare në Plovdiv dhe diplomati i..

botuar më 23-02-23 3.54.MD