Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bansko pret fillimin e Kupës Botërore të Snowboardit

Foto: Facebook /Bansko Winter Resort

Në datat 21 dhe 22 janar, snowboardistët më të mirë do të zbresin në Bansko për të marrë pjesë në Kupën e Botës në Sllallomin Paralel për meshkuj dhe femra. Mes tyre është edhe fituesi i Globit të Madh të Kristaltë për vitin 2016, Radosllav Jankov. Gara u konfirmua pasi drejtori i garës Viktor Giçev vlerësoi se kushtet për mbajtjen e starteve janë të përshtatshme. Problemet në të gjithë Evropën me dimrin e ngrohtë janë të pranishme edhe në Bansko dhe parashikimi i motit është dinamik, bëjnë të ditur organizatorët.

Bansko është nikoqir i Kupës së Botës në Snowboard që fillon për herë të tretë pas 2017 dhe 2018. Hapja zyrtare është më 20 janar në sheshin qendror të vendpushimit të Pirinit me ceremoninë e tërheqjes së numrave të startit.

Më shumë nga rubrika

“Humbësja me fat” Tomova u kualifikua në turin e dytë në Miami

Viktoria Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut të tenisit të serisë WTA1000 në Miami. Tenistja bullgare u largua në raundin e dytë të kualifikimeve pasi humbi 2:6, 3:6 nga Viktorija Golubic nga Zvicra, por gjithsesi mori një vend në shortin..

botuar më 23-03-22 11.41.PD

Bullgaria do të marrë pjesë në një turne në Argjentinë për persona me sindromën Down

Një gjimnast dhe katër atletë të gjimnastikës sportive do të përfaqësojnë Bullgarinë në garën më të madhe të Amerikës - "America Tri Games" për personat me sindromën Down, e cila do të mbahet në Argjentinë. Gara është pjesë e kalendarit sportiv të..

botuar më 23-03-21 3.38.MD

Boksieri Viktorio Iliev me ar nga Kupa e Botës

Viktorio Iliev fitoi medaljen e artë në Kupën Botërore të Boksit për të Rinj në Budva të Malit të Zi. Në kategorinë deri në 60 kilogramë, bullgari e luajti në mënyrë të shkëlqyer betejën e fundit dhe e përgëzoi veten me suksesin e merituar me 5:0 votë..

botuar më 23-03-20 2.31.MD