Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një qendër japonezo-bullgare në Bullgari do të zhvillojë produkte të reja qumështi

Foto: mi.government.bg

Është planifikuar krijimi i një qendre kërkimore japonezo-bullgare, e cila do të zhvillojë produkte të reja qumështi dhe produkte të tjera që përmbajnë bakterin Lactobacillus bulgaricus. Këtë e kanë diskutuar në një takim Ministri i ekonomisë, Nikolla Stojanov, ambasadori i Japonisë në Bullgari, Hiroshi Narahira dhe përfaqësues të kompanisë "Meiji", të cilët ndodhen në vendin tonë për të diskutuar rreth projektit. Ai do të jetë i përbashkët me ndërmarrjen shtetërore "LB Bulgaricum".

Nisma është në lidhje me 50-vjetorin e daljes së kosit bullgar në tregun japonez. “Shpresoj që në ekspozitën botërore EXPO-2025 në qytetin japonez Osaka të kemi mundësinë të prezantojmë produktet e reja të qumështit të zhvilluara në qendrën tonë të përbashkët shkencore”, tha Stojanov.

Më shumë nga rubrika

Rosica Mateva

Një numër më i madh zyrtarësh do të pranojnë protokollet nga vendvotimet jashtë vendit

U krijuan kushte që procesi i evidentimit të rezultateve të votimit parlamentar jashtë vendit të ecë më mirë, tha Rosica Mateva, nënkryetare e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Në një intervistë për Radio Bullgarinë, ajo sqaroi se për të..

botuar më 23-03-27 3.02.MD

Bum i skarlatinës dhe lisë së dhenve tek fëmijët në Bullgari

“Diçka po ndodh!” Me këtë fjali të shkurtër në Facebook, drejtori i shkollës 119 të kryeqytetit “Akad. Mihaill Arnaudov" Dijan Stamatov jo para shumë kohësh rikrijoi pamjen aktuale shëndetësore: 200 pacientë (13% e të gjithëve); 2 fëmijë..

botuar më 23-03-27 7.15.PD

Bullgaria ka përparuar me tetë hapa në shkallën e lumturisë

Bullgaria përparon me 8 pozicione në renditjen e nivelit të lumturisë tështeteve të ndryshme, të përgatitur me urdhër të OKB-së. Sondazhi mat ndjesinë e kënaqësisë së qytetarëve me jetën, ku treguesit lidhen jo vetëm me produktin e brendshëm bruto..

botuar më 23-03-25 9.05.PD