Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy persona me Covid-19 kanë vdekur, pacientët e regjistruar tashmë janë nën 3000

Foto: arkiv

47 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 6 krahasuar me një ditë më parë. Mbi 72.3% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 1.6% e 2847 testeve të kryera janë pozitive, me 1.76% të treguesit të enjten, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i rasteve aktive u ul me 130 në 2966. 11 të infektuar u shtruan në spitale. 9 nga të sapo pranuarit ose 81,82% nuk janë të vaksinuar. Të shtruarit janë ulur me 14 në 276. Janë 38 të infektuar në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit, dy persona me Covid të konfirmuar vdiqën, njëri prej tyre nuk ishte imunizuar. Të enjten janë shëruar 175 persona, janë bërë 135 vaksina.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 22 marsin 2023

Të mërkurën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 5 deri në 10°. Në Sofje do të jetë 7°. Do të jetë me re. Nga perëndimi reshjet do të dobësohen. Më së voni do të ndalen pas mesditës në lindje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 9 deri..

botuar më 23-03-21 8.25.MD
Javor Geçev në protestën në Gorna Studena

Po përgatisin një urdhëresë për çmimet e ushqimeve nga prodhuesi deri te tregtari përfundimtar

Ka përfunduar përgatitja e një urdhërese për ndjekjen e çmimeve të ushqimeve përgjatë gjithë zinxhirit nga prodhuesi deri te tregtari final. Priten detajet përfundimtare nga Ministria e Ekonomisë dhe Financave për të dorëzuar dokumentin në Këshillin e..

botuar më 23-03-21 7.42.MD
Elisa Ferreira

KE: Bullgaria nuk do të zbatojë Planin e Tranzicionit të Drejtë në 2023

Qeveria bullgare ka njoftuar Komisionin Evropian se zbatimi i Planit të Tranzicionit të Drejtë nuk do të fillojë këtë vit. Kështu ka bërë të ditur Komisionerja Evropiane për Kohezionin dhe Reformat, Elisa Ferreira. Sipas saj, Bullgaria është ndër..

botuar më 23-03-21 6.16.MD