Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një këshilltarе е ish-kryeministrit kritikon politikën bullgare ndaj Shkupit

Vesella Çerneva
Foto: BNR

Midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut ekziston një mekanizëm për të ulur tensionin dhe për të identifikuar manifestimet e urrejtjes. Kjo është përcaktuar qartë në një protokoll mes dy ministrive të jashtme nga viti 2022, por nuk zbatohet, tha para BNR-së Vesella Çerneva, këshilltare për politikën e jashtme e ish-kryeministrit Kirill Petkov.

Sipas Çernevës, rritja e tensioneve dypalëshe po përkeqëson më tej jetën e bullgarëve maqedonas. Sipas saj thirrja në Sofje e ambasadorit bullgar në Shkup e dobëson peshën e Bullgarisë në BE.

"Ky lloj përshkallëzimi ndodh gjithmonë kur vjen era e zgjedhjeve." Ka parti në të dyja anët e kufirit që përdorin tensionin për të rritur vlerësimet e tyre, theksoi Çerneva.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD