Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Paralajmërim për borë intensive në 7 zona të Bullgarisë Verilindore

Foto: arkiv

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të jenë të konsiderueshme. Për shkak të erës, stuhitë janë të mundshme në Dobruxha dhe Lludogorie. Në jug të Bullgarisë pothuajse nuk do të ketë reshje.

Në zonat malore do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull, me reshje më intensive bore në pjesën qendrore dhe lindore të malit Stara Pllanina. Ka kushte për stuhi dhe erëra. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë minus 3°, në 2000 m rreth minus 7°

Përgjatë Detit të Zi do të bjerë shi i përzier me borë. Temperaturat maksimale do të jenë 2-5°. Temperatura e ujit të detit është 9°. Eksitimi i detit do të jetë deri në 4 ballë.

Të dielën do të ketë reshje shiu në veri të Bullgarisë dhe do të jetë e freskët.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin

Të premten , në orët e para të mëngjesit, mbi Bullgari do të zhvillohen vranësira me reshje afatshkurtra dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 10°. Temperaturat maksimale do të jenë..

botuar më 23-05-25 6.35.MD

Kroacia mbështet anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanović, i cili po qëndron për vizitë në Bullgari, deklaroi mbështetjen e Zagrebit për anëtarësimin e vendit tonë në Shengen. Ai dhe presidenti Rumen Radev rikonfirmuan mbështetjen e Sofjes dhe Zagrebit për integritetin..

botuar më 23-05-25 4.35.MD

Është hapur procedura për përfundimin e parakohshëm të mandatit të Prokurorit të Përgjithshëm

Këshilli i Lartë Gjyqësor e përcaktoi si të pranueshme kërkesën për shkarkimin e Ivan Geshev. Kështu, u hap procedura për ndërprerjen e parakohshme të mandatit të tij si Prokuror i Përgjithshëm. Ndër temat e shqyrtuara nga Këshilli i Lartë Gjyqësor..

botuar më 23-05-25 3.31.MD