Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sërish akuza reciproke mes Moskës dhe Kievit për granatimet kundër objekteve civile

Foto: EPA/BGNES

Gjatë 24 orëve të fundit, një ndërtesë e vjetër banimi është shkatërruar nga një sulm me raketa në Harkov. Sipas guvernatorit rajonal Oleg Sinegubov, tre persona u plagosën lehtë dhe një grua e moshuar vdiq.

Të dielën, Rusia dhe Ukraina shkëmbyen akuza të mëtejshme për sulme kundër civilëve në spitalet ukrainase. Autoritetet ukrainase raportojnë se një sulm u krye në spitalin klinik rajonal në Herson, ku një infermiere u plagos. Një ditë më parë, autoritetet në Lugansk akuzuan forcat ukrainase se sulmuan një spital në qytetin Novoajdar, duke vrarë 14 pacientë që po trajtoheshin në spital dhe duke plagosur 24 të tjerë.

Në të njëjtën kohë, agjencia e lajmeve RIA citoi zëvendësministrin rus të jashtëm Sergej Rjabkov i cili ka thënë se nuk ka kuptim që Rusia të bisedojë me Kievin ose "aktorët e kukullave të saj" nga Perëndimi, pasi SHBA vendosi të furnizojë Ukrainën me tanke, raportoi BTA. Rjabkov ka deklaruar se askush në Perëndim nuk ka propozuar iniciativa serioze për zgjidhjen e krizës ukrainase.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD