Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjendja e Hristijan Pendikov, i cili u sulmua në Ohër, është duke u përmirësuar

Foto: BGNES

Hristijan Pendikov, i cili u sulmua dhe u rrah më 19 janar në Ohër, tashmë është në përmirësim, njoftoi Akademia Mjekësore Ushtarake.

Për shkak të thyerjes së nofullës, Pendikov, i cili është sekretar i qendrës bullgare "Mbreti Boris III", u transportua nga Republika e Maqedonisë me aeroplanin qeveritar "Falkon" për mjekim në Bullgari. Menjëherë pas vendosjes në Akademinë Mjekësore Ushtarake, ai u operua nga specialistë të kirurgjisë së nofullës.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD