Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 31 janarin

Dimri i vonë vjen me stuhi

Foto: Nevin Ibrahim

Në fillim të natës pas thyerjes së përkohshme të vranësirave ato do të rriten sërish deri në mëngjes nga perëndimi dhe do të fryjë erë veriperëndimore. Në disa vendbanime do të ketë reshje dëbore, kryesisht në zonat malore. Temperaturat minimale do të jenë midis minus 4° dhe 1°, në Sofje rreth minus 3°.

Ditën e martë, më 31 janar, vranësirat do të jenë të ndryshueshme, të theksuara në male dhe kryesisht aty do të ketë reshje bore. Do të fryjë erë mesatare, përkohësisht e fortë veriperëndimore në Fushën e Danubit dhe në pjesën perëndimore të Fushës së Trakisë së Epërme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 2° dhe 7°, në Sofje rreth 3°.

Në zonat malore do të mbizotërojë mot i vranët dhe me erë. Do të ketë reshje dëbore dhe stuhi. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga veriperëndimi. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 metra do të jetë rreth minus 2°, në 2000 metra rreth minus 9°.

Më shumë nga rubrika

Georgi Sëbev

Korridoret e solidaritetit janë shndërruar në kanale për importe pa taksa në BE

Bullgaria solidarizohet me Ukrainën dhe prodhuesit ukrainas. Së bashku me BE-në, ajo mbështeti korridoret e solidaritetit si një mjet për të ndihmuar në luftimin e urisë në botë. Por këto korridore janë një kanal për importe të paprecedentë pa taksa..

botuar më 23-03-27 12.58.MD

57.7% e votuesve nuk presin që parlamenti i ri të emërojë një qeveri

6 formacione do të hynin në parlamentin e ri, sipas një sondazhi përfaqësues kombëtar të agjencisë “Sova Harris”. GERB-SDS ka 25.9% mbështetje në mesin e të anketuarve. “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” ka 24,6%, Lëvizja për të..

botuar më 23-03-27 12.26.MD
Ish-zëvendësministri i mbrojtjes, Jordan Bozhillov

Armët bullgare do të arrijnë në Ukrainë nëpërmjet ndërmjetësve

Armët bullgare do të arrijnë në Ukrainë, por jo drejtpërdrejt, tha për BNT ish-zëvendësministri i mbrojtjes, Jordan Bozhillov . "Bullgaria ka një nga arsenalet më të mëdha të disponueshme aktualisht të armëve dhe municioneve të vjetra të tipit..

botuar më 23-03-27 11.41.PD