Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Evropa po përgatit një paketë të dhjetë sanksionesh për Rusinë në lidhje me përvjetorin e pushtimit të Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Bashkimi Evropian planifikon të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë në lidhje me përvjetorin e pushtimit të Ukrainës, njoftoi Ursula von der Leyen pas një takimi në Kiev me Vollodimir Zelenski. Presidenti i Komisionit Evropian mbërriti dje në kryeqytetin ukrainas së bashku me 15 komisionerë evropianë për të diskutuar dëshirën e Ukrainës për anëtarësim në BE.

“Rusia po paguan një çmim të lartë sepse masat tona ndëshkuese po minojnë ekonominë e saj, duke e kthyer atë një brez prapa”, tha von der Leyen. Sipas saj, tavani i çmimit të naftës ruse prej 60 dollarë për fuçi, i vendosur në fillim të dhjetorit, i kushton vendit rreth 160 milionë euro në ditë. “Me partnerët tanë nga G-7, do të vendosim një tavan shtesë për çmimet e produkteve të naftës ruse”, tha kryetari i KE.

Përveç miratimit të paketës së dhjetë të sanksioneve për Rusinë, Ursula von der Leyen njoftoi gjithashtu se në Hagë do të hapet një qendër ndërkombëtare për hetimin e krimeve në Ukrainë. “Rusia po përgatit forcat e saj të armatosura për t’u hakmarrë jo vetëm ndaj Ukrainës, por edhe ndaj Evropës së lirë”, paralajmëroi Vollodimir Zelenski. Ai theksoi se ëndrra për një Evropë paqësore mund të realizohet vetëm me Ukrainën dhe vetëm nëse Rusia mposhtet.

"Ata që përfshijnë vendet evropiane, përfshirë Gjermaninë, në një luftë të re me Rusinë dhe besojnë në mposhtjen e saj në fushën e betejës, padyshim që nuk e kuptojnë se lufta moderne me Rusinë do të jetë krejtësisht ndryshe për ta”, tha presidenti Vlladimir Putin gjatë vizitës së tij në Vollgograd me rastin e 80-vjetorit të fitores së Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike ndaj Gjermanisë naziste në Betejën e Stalingradit. Ai theksoi se tanket gjermane “Leopard” po kërcënojnë sërish vendin e tij dhe vazhdoi: “Rusia nuk dërgon tanke në kufijtë e vendeve perëndimore, por ka me çfarë të përgjigjet dhe jo vetëm me mjete të blinduara”. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitrij Peskov sqaroi më vonë fjalët e presidentit rus. “Kjo do të thotë se Rusia ka një potencial të thellë dhe me shfaqjen e armëve të reja të furnizuara nga Perëndimi, ajo do ta aktivizojë atë, që të jetë në gjendje të përgjigjet gjatë operacionit special ushtarak”, tha ai.


Më shumë nga rubrika

Elisa Ferreira

KE: Bullgaria nuk do të zbatojë Planin e Tranzicionit të Drejtë në 2023

Qeveria bullgare ka njoftuar Komisionin Evropian se zbatimi i Planit të Tranzicionit të Drejtë nuk do të fillojë këtë vit. Kështu ka bërë të ditur Komisionerja Evropiane për Kohezionin dhe Reformat, Elisa Ferreira. Sipas saj, Bullgaria është ndër..

botuar më 23-03-21 6.16.MD
Stefan Manov

Stefan Manov: Rajoni "Jashtë shtetit" do t'i motivonte njerëzit për të votuar

Nga 170 000 deri në 215 000 bullgarë jashtë vendit pritet të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Kështu tha për BNT Stefan Manov nga Këshilli Publik i KQZ-së. Manov kujtoi nevojën e rajonit “Jashtë shtetit!. "Ai do..

botuar më 23-03-21 4.48.MD

Filluan kontrollime të zinxhirëve të mëdhenj të shitjes me pakicë për kartel

Komisioni për Mbrojtjen e Konkurrencës heton praktikat dhe kartelet e dyshimta ndërmjet zinxhirëve të mëdhenj të shitjes me pakicë. Në zyrat e zinxhirëve të hipermarketeve, kompanive dhe shoqatave të tyre që lidhen me prodhimin dhe tregtimin e..

botuar më 23-03-21 4.02.MD