Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një thesar në Vjenë mban ndoshta të vetmen kurorë të mbijetuar të mbretërve bullgarë

Foto: Magdalena Gigova

Kushdo që viziton Тhesarin e Habsburgëve në Vjenë do të shohë kurorën e Ishtvan (Stefan) Boçkaj, për të cilën disa studiues gjejnë argumente se ajo i përkiste sundimtarëve bullgarë të Mbretërisë së Dytë.

Sipas studiuesve, kurora është bërë në Persi, peshon 1,88 kg dhe është 23,5 cm e lartë. Është e zbukuruar me gurë të çmuar, të prerë në mënyrë shumë primitive. Mbi të është vendosur një gur i gjelbër (ndoshta smerald jo shumë i përpunuar). Perlat janë të renditura në vija radiale. Baza e kurorës është gjithashtu prej dy rreshtash me perla. Në pjesën e përparme është vendosur një kryq që dallohet me vështirësi dhe sipas vëzhgimeve të një hungarezi që u vendos të jetonte në Sofje, kurora e carit bullgar Ivan Shishman nuk u zhduk pa lënë gjurmë. Argumentet e tij mbështeten edhe nga historianët, pasi në kohën e skllavërisë së pjesshme turke 150-vjeçare të Hungarisë, Ishtvan Boçkaj sundonte Principatën e Transilvanisë (Hungaria Lindore). Në vitin 1605, ai u shpërblye nga sulltani turk Ahmed I me kurorën e Mbretit Ivan Shishman, sundimtarit të fundit të mbretërisë së dytë bullgare. Ajo njihet si "kurora Boçkaj". Në fakt, Transilvania ishte një ish territor bullgar deri në themelimin e shtetit hungarez.

Supozohet se kurora e Ivan Shishmanit është e njëjta që mbreti Kallojan mori në 1204 nga Papa i Romës. Një afresk i shekullit të 14-të nga manastiri në fshatin Lesnovo tregon Mbretin Stefan Dushan me pothuajse të njëjtën kurorë.

Përpilues: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

botuar më 23-03-19 10.10.PD

Një libër tregon për luftërat e bullgarëve maqedonas pas vitit 1944

“Lufta e bullgarëve të Maqedonisë për të drejta dhe pavarësi 68 raste nga periudha e viteve 1944-1994” titullohet libri më i ri i Doc.Dr.Spas Tashev nga Akademia Bullgare e Shkencave. Botimi mbledh fakte të panjohura ose jo aq të njohura për..

botuar më 23-03-12 1.55.MD

Në Sofje do të mbahet ekspozita "Rruga hebreje - rindërtimi" deri më 19 prill

Në godinën e Muzeut Historik Rajonal (sheshi "Banski"1) ndodhet një ekspozitë interesante me temë " Rruga hebreje - rindërtimi ", e cili përcjell jetën e përditshme të hebrenjve në qytetet bullgare në periudhën pas Çlirimit të Bullgarisë (1878) deri..

botuar më 23-03-11 11.15.PD