Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sindikatat kërcënojnë me greva për pagat e ulëta

Dimitër Manollov dhe Pllamen Dimitrov
Foto: BGNES, arkiv

Konfederata e Sindikatave të Pavarura në Bullgari dhe Konfederata e Punës “Podkrepa” insistojnë në rritjen e të ardhurave për të kompensuar inflacionin e parashikuar për vitin, por jo më të ulët se 15 për qind, shpallën në një konferencë të përbashkët për media, udhëheqësit e dy sindikatave, Pllamen Dimitrov dhe Dimitër Manollov. Sipas tyre, paga minimale duhet të bëhet 850 leva (435 euro) nga 1 qershori dhe jo nga viti 2024, siç vendosi parlamenti. Nga fillimi i vitit të ardhshëm, të ardhurat më të ulëta duhet të rriten në 1000 leva (512 euro). Sindikatat po bëjnë gjithashtu thirrje për të vendosur një minimum pa taksa të barabartë me pagën minimale për të stimuluar konsumin dhe për të zvogëluar pabarazinë.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD