Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ajshe Sali nga Turqia: Beteja tani është për të mbijetuarit

Foto: EPA/BGNES

Beteja tani është për njerëzit e mbijetuar, që janë nën rrënoja. Ekipe shpëtimi nga e gjithë bota po mbërrijnë në Turqi dhe Siri për të ndihmuar në kërkimin e njerëzve. Deri më tani, më shumë se 8000 njerëz janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat. Në operacionet e shpëtimit tashmë po marrin pjesë edhe ekipet e shpëtimit nga Bullgaria, të cilët kanë punuar edhe gjatë natës. Kështu e bëri të ditur e dërguara e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) në Turqi, Ajshe Sali.

Udhërrëfyesi turistik Ilhan Karabulut tregoi para Radios Kombëtare Bullgare (BNR) për situatën në rrethin turk të Kahramanmarash. Sipas fjalëve të tij, rrugët janë të ndërprera në pjesët më të larta të rajonit. Sidomos në vendbanimet malore rrugët janë shembur si pasojë e tërmetit, por sot tashmë po i afrohen me helikopterë, të cilët do të japin ndihmën në vend. Sipas tij, autoritetet janë kujdesur për evakuimin e të sëmurëve të rëndë me rrugë ajrore.

Më shumë nga rubrika

Pjesëmarrja e bullgarëve në votimin parlamentar të 2 prillit

Në orën 11:00, pjesëmarrja në votim u rrit pak. Sipas të dhënave të KQZ-së, deri në orën 11:00, dalja në votime në vend ishte 8.97%, tha në një konferencë për media zëdhënësja e Komisionit, Rosica Mateva. Sipas agjencisë sociologjike “Gallup”,..

rinovuar më 23-04-02 12.28.MD

Parashikimi i motit për 3 prillin 2023

Gjatë natës do të mbajë mot kryesisht i kthjellët në pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë e lehtë kryesisht nga drejtimi perëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2° dhe 7°, në Sofje rreth 2°. Ditën e hënë më 3 prill ,..

botuar më 23-04-02 12.18.MD

Bullgaria zgjedh përfaqësuesit për Legjislaturën e 49-të të Kuvendit Popullor

Në vend u hapën 11 818 qendra votimi dhe në 9 366 prej tyre do të votohet me makinë. Veçmas u parashikuan urnat e lëvizshme të votimit, seksionet në institucionet mjekësore dhe sociale, si dhe në anije dhe në vendet e ndalimit. Sipas listave..

botuar më 23-04-02 11.42.PD